Otomobil

Elektrikli otomobillere LPG'li araç muamelesi yapılıyor!

Elektrikli araçlar her geçen gün biraz daha yaygınlaşırken, bu konuda en başı çeken ülkelerden biri olan Norveç’te alınan bir karar, elektrikli araç kullanıcılarını fazlasıyla şaşırttı.

Elektrikli otomobillere LPG'li araç muamelesi yapılıyor!

Elektrikli araç teknolojisi, son yılların en gözde başlıklarından biri. Özellikle son 2-3 senedir olağanüstü atılımların görüldüğü bu sektör, artık içten yanmalı motora sahip araçların devrinin kapandığının da göstergesi. Zaten Avrupa Birliği tarafından alınan karar neticesinde de, 2030 yılından itibaren birliğe üye ülkelerin içten yanmalı motora sahip araç üretimleri duracak. Bununla birlikte Norveç’te bir feribot işletim şirketinin aldığı karar, hem ülke genelinde hem de dünya genelinde oldukça ses getirdi.

Norveçli Havila Kystruten isimli feribot şirketi, bundan sonra feribotlarına elektrikli araçları almayacağını açıkladı. Şirketin bu kararının arkasında yatan sebep ise lityum bataryaların alev aldığı zaman söndürülemez şekilde yangınlara yol açması. Aslında şirket pek de haksız sayılmaz.

Elektrikli otomobillere LPG'li araç muamelesi yapılıyor!

Nitekim daha geçtiğimiz yıl Avrupa Amerika arası sefer yapan ve içi yüzlerce lüks elektrikli Volkswagen, Porsche, Bentley dolu olan bir gemi, sebebi belirlenemeyen bir nedenden dolayı yanmaya başlamış, yangın söndürülemeyince gemi kendi haline bırakılarak günlerce yangının kendiliğinden sönmesi beklenmişti.

İşte bu açıdan bakıldığında Norveçli feribot şirketi haklı bulunabilir ancak gelen bilgilere göre bu şirketin filosu içerisinde hizmet veren feribotlardan birçoğunun da elektrikli motorlarla çalışması ve batarya olarak da lityum paneller kullanması, firmanın objektif bir karar verdiği düşüncesini zedeliyor. Bakalım Norveç hükümeti bu konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapacak mı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.