Otomobil

Elektrikli yollar otomobilleri şarj edecek

Elektrikli araçlar için yapılması planlanan elektrikli yollar şarj görevi de yapacak.


Gelecekte yollarda elektrikli araçların yoğun olması bekleniyor. Tabii ki bu durumda araçlara petrol yerine elektrik lazım olacak. Peki araçlar elektrik ihtiyacını nasıl giderecek ve nasıl şarj olacak?

Bu duruma çare bulan bir otomobil firması, elektrikli otomobiller için bataryayı gereksiz kılacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Projeye göre yollar şarj cihazına dönecek. Şirket geliştirmekte olduğu bu teknoloji ile kablosuz şarj imkanıyla araçlara kesintisiz elektrik sağlamayı planlıyor.

1371633575_2041669983eef3c7120.jpg

Elektrikli araçların kullanacağı yola iki güç kablosu döşeyecek olan otomobil firması, böylece araçları hareket halindeyken bile şarj olmasını sağlayacak. Şirket şimdiden testlere başladı ve İsveç’in Hällered test pistinde 400 metrelik bir yola kablolar döşedi. Otomobil firması ilk denemesinde bir kamyon kullandı.

İlk testinde dizel motorlu FH12 kamyonu kullanan otomobil firması, yoldaki elektrik kablolarının sadece araçlar üzerlerinden geçerken akım iletmesini sağladı. Şirket daha sonraki testlerde doğrudan elektrik motorlu bir araç kullanmayı planlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.