Otomobil

Elon Musk'tan beklenmedik Tesla çıkışı

Şirket merkezini Teksas'a taşımasına rağmen, Tesla artık California'yı küresel mühendislik ana üssü olarak görüyor.

Elon Musk'tan beklenmedik Tesla çıkışı

Elon Musk, bir Palo Alto mühendislik merkezinin "etkili bir şekilde Tesla'nın genel merkezi" olacağını söyledi. CEO, şirketin 2010 yılında General Motors ve Toyota Motor Corp. ortak girişiminden satın aldığı Fremont'taki fabrikasının bu yıl üretimini 600.000 araca çıkaracağını sözlerine ekledi.

Tesla, yeni mühendislik merkezi olarak Palo Alto'daki eski bir Hewlett-Packard binasını kullanacak. Musk, "Bu, Silikon Vadisi'ni kuran şirketten Tesla'ya şiirsel bir geçiş" dedi.

Elon Musk'tan beklenmedik Tesla çıkışı

Hamle, CEO'nun bu durumla ilgili önceki yorumlarından bir dönüş. Musk, 2021'de Tesla'nın resmi şirket genel merkezini "aşırı düzenleme, aşırı dava, aşırı vergilendirme"den şikayet ederek Teksas'a taşıdığında, Kaliforniya'nın düzenlemeleri ve vergileri hakkında lafını esirgememişti. Musk geçen yıl Kaliforniya'daki pandemi kapanmaları hakkında tweet atmış ve “Açıkçası bu bardağı taşıran son damla. Tesla şimdi genel merkezini ve gelecekteki programlarını derhal Texas/Nevada'ya taşıyacak. Fremont üretim faaliyetini hiç tutmazsak bile, bu Tesla'nın gelecekte nasıl davranılacağına bağlı olacaktır. Tesla, Kaliforniya'da kalan son otomobil üreticisi.” demişti.

Enflasyon Azaltma Yasası teşvikleriyle ilgili haberlerin ardından Tesla, pil üretimi odağını  da Almanya'dan ABD'ye kaydıracak. Musk, çarşamba günü Gavin Newsom ile birlikte Kaliforniya valisinin hareketle dalga geçtiği bir etkinlikte göründü: “Çatla da patla Almanya!” Diğer tüm eyaletlerden daha fazla elektrikli araca sahip olan Kaliforniya, Tesla'ya bugün olduğu EV süper gücüne dönüşme yolunda vergi ikramiyeleri sağladı; Teksas Kaliforniya ile kıyaslandığında asgari düzenlemeye ve vergilere sahip.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.