Otomobil

Emisyon krizi sonrası BMW hissleri de çakıldı

Emisyon krizi Volkswagen'nin ardından bir diğer dünya otomobil devi BMW'yi de etkiledi.

Emisyon krizi sonrası BMW hissleri de çakıldı

ABD ve Avrupa’da sattığı bazı dizel motorlu araçların egzoz emisyon testleri sırasında, emisyon test sonuçlarını yanıltıcı yazılım kullandığı tespit edilen Volkswagennin rekor bir cezaya çarptırılması beklenirken; BMW’ye ait bir dizel araçta da emisyon değerinin AB standartlarından 11 kat daha yüksek olduğu ifade edildi. Bu açıklama BMW cephesinde bir şoka neden olurken, şirketin Almanya’da işlem gören hisseleri kısa süre içerisinde %10 değer kaybetti.

BMW iddiaları reddetti

BMW konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yeterli test sonuçlarının ellerinde olmadığını yetkililer ile temasa geçeceklerini bildirdi. Şirket ayrıca manipülasyon yapıldığı iddialarını ise reddediyor.

Konuyla ilgili olarak Bloomberg’e açıklamalarda bulunan Bankhaus Metzler analisti, “BMW’nin yaptığı yasadışı bir durum değil. Uzun vadede bu tip motorlar kullanan araçlar için endişe duyuluyor” diye konuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.