Eski Apple çalışanı sürücüsüz araba teknolojisini çalmakla suçlanıyor! Evet yine!

Uzun yıllardır, Apple'ın sürücüsüz bir araba veya en azından bazı otonom işlevlere sahip elektrikli bir araç üzerinde çalıştığına dair söylentiler ortalıkta dolaşıyor.

Eski Apple çalışanı sürücüsüz araba teknolojisini çalmakla suçlanıyor! Evet yine!

Şimdi, üçüncü bir eski çalışan, Çinli bir sürücüsüz araba şirketi için bu teknolojinin bir kısmını çalmakla suçlanıyor.

Kaliforniya'daki bir federal mahkeme, eski bir Apple yazılım mühendisi olan Weibao Wang aleyhindeki suçlamaları açığa çıkardı. Wang, otonom sistemler için donanım ve yazılım geliştiren bir ekibin parçası olarak 2016 yılında şirkette çalışmaya başladı.

İddianameye göre Wang, Kasım 2017'de kendi kendine giden arabalar geliştiren Çinli bir şirketin ABD'deki bir yan kuruluşunda bir işi kabul etti ancak Apple'a işi bıraktığını söylemek için dört aydan fazla bekledi. Adalet Bakanlığı, Wang'ın Nisan 2018'de Apple'dan ayrılmasının ardından, şirketin "çok miktarda hassas özel ve gizli bilgiye eriştiğini" tespit ettiğini söyledi.

Eski Apple çalışanı sürücüsüz araba teknolojisini çalmakla suçlanıyor! Evet yine!

O Haziran ayında Wang'ın Mountain View konutunda kolluk kuvvetleri tarafından yapılan bir arama sırasında "Apple'dan alınan büyük miktarda veri" bulundu. Wang, ajanlara seyahat etmeyi planlamadığını söylediği halde iddianameye göre o gece Çin'e geri döndü.

Wang, ticari sırları çalmak veya çalmaya teşebbüs etmekle altı kez suçlandı. En fazla 10 yıl hapis cezası ve her sayı için 250.000 dolar para cezası ile karşı karşıya. Ancak bu, CNBC'nin bildirdiği gibi yetkililerin Çin'de kalan Wang'ı iade edebilmesine bağlı.

Bu, eski bir Apple çalışanının Çinli kuruluşlar için otonom ticari sırları çalmakla suçlanmasının üçüncü örneği. Wang ile aynı zamanda Apple'da çalışan Xiaolang Zhang, geçen yıl Apple'ın otomobil bölümünden teknoloji çalmaktan suçunu kabul etti. Zhang, 2018'de San Jose Uluslararası Havalimanı'nda Çin'e giden bir uçağa binmeye çalışırken yakalandı.

2019'da başka bir eski çalışan, Çin'e kaçamadan tutuklandı. Jizhong Chen'in Çinli bir şirket için sürücüsüz araba teknolojisini çaldığı iddia edildi. Chen suçsuz olduğunu iddia etti ve dava federal mahkemede devam ediyor.