Otomobil

Eylül’de sıfır otomobil için ÖTV indirimi mi geliyor?

Binlerce kişi nefesini tutmuş sıfır otomobil için ÖTV indirimi gelmesini bekliyor. Peki böyle bir indirim gerçekten gelecek mi? İşte yanıtı.


Şu aralar otomobil pazarında sular durulmuyor. Hali hazırda sıfır otomobil bulmak hayli zorlaştı. Malum koronavirüs sürecinden ötürü otomobil üretimi durma noktasına gelmişti. Doğal olarak pek çok modelde arz talep dengesi bozuldu.

Hal böyle olunca 2. el otomobildeki fiyatlar da önemli ölçüde arttı. Şu aralar eli yüzü düzgün bir otomobil için 100.000 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Geçtiğimiz yıl 100.000 TL olan modeller ise şimdilerde neredeyse 2 katına satılmaya başlandı.

Peki bu durum nereye kadar devam edecek? Sıfır otomobil için ÖTV indirimi gelecek mi? Gelirse fiyatlar dengelenecek mi? Bunlar hep merak edilen sorular.

Eylül’de sıfır otomobil için ÖTV indirimi mi geliyor?

Hali hazırda sıfır otomobil için ÖTV indirimi ya da benzer bir kampanya söz konusu değil. Lakin halk arasında Eylül ayında bu tarz bir indirimin geleceğine dair büyük bir beklenti var. Peki gerçekten sıfır otomobil için ÖTV indirimi gelmesi söz konusu olabilir mi?

Muhtemelen Eylül ayında üretim normale döneceği için sıfır araç sıkıntısı da azalacaktır. Nitekim KasımAralık gibi de bayiler tekrardan sıfır araçlarla dolacaktır.

Fakat bu durum ÖTV indirimini tetikleyecek bir unsur değil. Zira şu aralar insanlar sıfır otomobil almak istediği halde bulamıyorlar. Yani talep var lakin araç yok.

ÖTV indirimi ise genel itibariyle sektörde satışlar azaldığında devreye giren bir formül. Yani satışlar yavaşladığında, otomobil bayilerinin stokları dolduğunda, hem piyasayı canlandırmak, hem de stokları eritmek için önemli bir silah.

Lakin mevcut durumda bu silahın kullanılmasına pek de lüzum varmış gibi görünmüyor. Pek çok ürüne ek vergiler getirilirken, otomobil tarafındaki vergilerin düşürülmesi akla mantığa pek uygun değil.

Kısaca özetlemek gerekirse, Eylül’de sıfır otomobil için ÖTV indirimi gelmesi mevcut şartlarda pek de olası görünmüyor. Belki üretimin normale dönmesiyle 2. el otomobil fiyatlarında bir dengelenme olabilir. En azından fahiş artışlar bir noktada durdurulabilir. Lakin ÖTV indirimi şimdilik mümkün değil.

Yorumlar
Haktan
Asparagası bırakın
Cevapla
Mahir
Hiç etik olmayan bir haber.İnsanları kandırmak için yanlış haber
Cevapla
Skcem ha
Bu kactir ayni tip haber yeter yav bu durum boyle devam ederse abone sayinizi duser
Cevapla
Mustafa
Daha yeni mi haberiniz oldu, biz kaç hafta önceden biliyorduk. Sizede haberciliğinizedee. Yapamıyorsanız bırakın.
Cevapla
C7
Bundan sonra sizi takip etme yok, ne yazdığını bilmiyorsun.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.