Otomobil

İkinci el otomobil piyasasına düzenleme geliyor! Bakan açıkladı!

İkinci el araç piyasasında fiyatların adeta uçması sonrası Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakan Ruhsar Pekcan düzenlemenin sinyalini verdi.


Pandemi süreci ile birlikte sıfır otomobil pazarının daralması sonrasında ikinci el araç piyasası hareketlendi. Bu hareketlenmeden yararlanmak isteyen fırsatçılar, fiyatları gerçekten de fahiş noktalara çekti. Hal böyle olunca ikinci el araç pazarında da araba almak kimileri için adeta bir hayal haline geldi. Durum böyle olunca Ticaret Bakanlığı da harekete geçti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konu ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıca Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte ortak bir çalışma başlatılacağının da altını çizdi.

İkinci el otomobil piyasasına düzenleme geliyor! Bakan açıkladı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuyla ilgili olarak “Haksız fiyat artışına ilişkin 17 bin firma için 52 bin şikayet geldi. 50 bin üründe incelememiz bitti. 2400 firmanın savunmasını alıyoruz. Haksız fiyat artışlarına yönelik çok sayıda şikayet geliyor. İkinci el araç ve konut satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çalışacağız. 10 bin ürünü inceledik 300 tane ceza kestik. Maliyetlerde artış varsa ceza kesmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu ifadelerden ikinci el otomobil piyasası için yeni düzenlemenin yolda olduğunu anlıyoruz. Ayrıca düzenlemenin detayları da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Buna göre internet ortamında satış yapmak isteyen kişiler artık yetki belgesi almak durumunda kalacak. Bunun haricinde ekspertiz raporları da satıştan en erken bir hafta önceden alınmış olacak. Ekspertiz raporunda hileli bir durum tespit edilirse de ilgili ekspertiz işletmesinin TSE yeterlilik belgeleri iptal edilecek. Ayrıca bu işletmeler iki yıl boyunca de bu belgeden mahrum kalacak.

Yorumlar
Ceylan
Ikinci el araç fiyatlarını belirleyen, sıfır araçların fiyatlaridir ..oncelikle sıfır araçların fiyatini dusursunler . o zaman bakın bakalım ikinci el araç fiyatlari nasıl olacak ..... ayakta uyuyoruz yazik
Cevapla
Gürsel
Devlet ikinci eli çok boş bırakti is işten geçmis vole vurulmus hala düzenleme gelecek falan filan geçin bunları nedir ya bu düzenleme kaç günlük is hala yapılacak
Cevapla
Hsn
Nezaman geliyor hemen bi çare bulunması lazım sinyal verildi falan olmaz direk karar çıksın artık
Cevapla
Yunus Emre
Zengin yine zengin fakiri düşünen Yok bu haksızlık biz araba ne zaman alacağız sıfır Nemo 31, 500. TL idi oysa şimdi ikinci el 70 bin oldu bunların adı fırsatçı
Cevapla
Selçuk
Ee sonuç güldürmeyin beni Ç
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.