Ferrari elektrikli otomobilde bir ilke imza atacak, ruhundan ödün vermiyor

Ferrari'nin patronu, markanın elektrikli araç piyasasına adım atarken, özgün kimliğinden ödün vermeyeceğinin sinyallerini verdi.

Ferrari elektrikli otomobilde bir ilke imza atacak, ruhundan ödün vermiyor

İtalyan lüks otomobil üreticisinin ilk elektrikli aracı, tipik sessiz elektrikli araçlar kalıbının dışına çıkacak. Ferrari, benzersiz sürüş deneyimi ve duyusal zenginliği elektrikli araçlar dünyasına taşımaya hazırlanıyor. Bu, markanın performans ve duyusal tatmin konusundaki tutkusunun bir yansıması olarak görülüyor.

Ferrari, gelecek yılın son çeyreğinde piyasaya sürmeyi planladığı ilk elektrikli aracı (EV) için Maranello, İtalya'da haziran ayında yeni bir üretim tesisini açmaya hazırlanıyor. Bu tesis, elektrik motorları, batarya paketleri ve güç invertörleri üretimine ev sahipliği yapacak. Şirketin CEO'su Benedetto Vigna, CNBC'ye yaptığı açıklamada, insanların ilk EV'nin içten yanmalı motorlu (ICE) araç sürme "benzersiz" deneyiminden yoksun olacağından korkmaması gerektiğini belirtti. İlk elektrikli araçlarının sessiz olmayacağını vurguladı.

Ferrari elektrikli otomobilde bir ilke imza atacak, ruhundan ödün vermiyor

Özellikle EV'nin sesi hakkında sorulduğunda Vigna, "Ürettiğimiz her Ferrari benzersizdir. Bir Ferrari yaptığımızda, performansa, tasarıma, sürüş özelliklerine ve sürdürülebilirliğe bakarız. Teknolojiyi biliyorsanız, elektrikli araçlarla da birçok şey yapabileceğinizi bilirsiniz. Lüks araçlarımız gibi araçlardan bahsederken, müşterimize sunduğumuz duygudan bahsediyoruz; yani yolda gördüğünüz diğer işlevsel EV'ler gibi değil. Teknolojiyi benzersiz bir şekilde kullanma konusunda müşterimize benzersiz bir deneyim sunabileceğimizden dürüstçe şüphemiz yok. Şirketimiz başından beri bunu yapıyor," dedi.

Ferrari mühendisleri, içten yanmalı motorların ürettiği ünlü sesle rekabet edebilecek, duyguları harekete geçirecek "ses imzaları" üzerinde çalışıyor. Bu, sahte egzoz seslerine çok benziyor gibi görünse de, Ferrari'nin bunu yapmak için bu yönteme başvurmadan bu imzaları yaratmayı başarabileceğini umuyoruz. Elbette, bunu zaman gösterecek. Şirket, 2026 yılına kadar satışlarının yaklaşık %60'ının tamamen elektrikli ve hibrit araçlardan oluşacağını öngörüyor.