Otomobil

350 bin Ford aracı tehlikede olabilir

Otomobil üreticisi Ford, yaptığı açıklama ile şanzıman sistemindeki bir arazı yüzünden ABD'de 350 bin aracı geri çağırdıklarını duyurdu.

Ford 350 bin aracı geri çağırıyor

Zaman zaman otomobillerde yaşanan teknik sorunlar yüzünden üreticiler araçlarını geri çaırıyor. Çağırılan bu araçlar gerekli tamirler yapıldıktan sonra sahiplerine teslim ediliyor. Benzer bir durum bugünlerde Ford cephesinde ABD'de yaşanıyor. Bazı Ford otomobillerin şanzıman sisteminde yaşanan sorun nedeniyle 350 bin araç geri çağırılıyor. 

Bu sorun, 2018 model 10 vitesli otomatik şanzımana sahip F-150 ve Expedition modellerini doğrudan ilgilendiriyor. 6 vitesli otomatik şanzımana sahip 2018 F-650 ve F-750 modelleri de bu sorundan etkilenmiş durumda. Kablo klipsinden kaynaklanan sorun, vites değişimini sağlayan kabloyu şanzımana bağlayan klipsin yerine oturmaması sebebiyle ortaya çıkıyor. Sürücünün seçtiği vites yerine farklı bir vitese geçiş yapma ihtimalini artırdığı için haliyle kaza riskini de yükseltiyor.

Bir diğer sorun ise şanzıman pimleri.  Sadece 161 araçta görülen problemin bulunduğu modeller ise şu şekilde: 2017-2018 Ford F-150, 2018 Expedition, 2018 Mustang ve 2018 Lincoln Navigator.

Etkilenen araçların tümü, 10 vitesli otomatik şanzımana sahip. Yine aracın park moduna geçmesini engelleyen bu durum, büyük tehlikelere davet çıkarabilir.

Son zamanlarda karşılaşılan geri çağrı problemleri yüzünden binlerce sürücü şikayetçi durumda. Test aşamaları sırasında araçların doğru düzgün kontrol edilmediğini savunan sürücüler, bu duruma şirketlerin artık dur demesini istiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.