Otomobil

Ford üretime ara vereceğini açıkladı! Peki, neden?

Otomotiv devi Ford da üretime ara vereceğini açıkladı. Peki, ne oluyor da otomobil üreticileri üretime ara vermeye başladı? İşte detaylar.

Ford üretime ara vereceğini açıkladı! Peki, neden?

2020 yılında patlak veren koronavirüs pandemisi sonrası tüm sektör ağır yara almıştı. Ancak öyle bir sektör darbe aldı ki bu darbe tüm sektörde domino etkisi yarattı. Evet çip krizinden bahsediyoruz. Çip krizi ilk olarak telefon ve bilgisayar donanımlarını vurmuştu. Şimdi ise otomobil sektörüne sıçradı. Otomotiv devi Ford bir süre üretime ara vereceğini bugün açıkladı.

Ford'dan gelen açıklamalara göre; mikroçip sıkıntısı yaşadıkları için bir süre üretime ara verilecek. 3 Nisan - 9 Nisan 2021 tarihleri arasında Ford üretimi durduracak. 9 Nisan'dan sonra tekrardan üretime başlanacak gibi görünüyor.

Ford Otosan KAP'a; “2020 yılı ilk çeyreğinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sonrasında birçok sektörün elektronik bileşenlere (mikroçip) artan talepleri nedeniyle, özellikle otomotiv sektöründe son yıllarda daha da yoğun kullanılmaya başlanan araç içi elektronik bileşenlerin tedarikinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Ana ortağımız Ford Motor Company küresel tedarikçileri ile sorunun çözümüne ve ana üretim hatlarına öncelik vererek elektronik bileşenlere ait materyallerin verimli şekilde kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Şirket olarak tedarikçilerimiz ile birlikte gerekli planlamalar yapılarak, tedarik sıkıntısının olası etkileri en aza indirilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Ford üretime ara vereceğini açıkladı! Peki, neden? - Resim : 1

Yarı iletken yani çip krizinin bir süre daha etkilerini göreceğiz. Bu krizin bitmesi 2021'in sonunu bulabilir. Bu süreçte telefondan oyun konsoluna otomobilden ekran kartına kadar teknolojik ürünlerde stok sorunu görmeye devam edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.