Otomobil

Ford ve Rivian’dan büyük ortaklık!

Amerika’nın yükselen isimleri arasında kendine yer bulan Rivian, Ford ile yaptığı ortaklık sayesinde planladığı araç üretimlerini artık daha hızlı gerçekleştirebilecek.

Ford ve Rivian’dan büyük ortaklık!

Ford tarafından Rivian’a yapılan dev yatırım desteği sayesinde Rivian artık hayata geçireceği planlarında daha hızlı hareket edebilecek.

Ford ve Rivian’dan büyük ortaklık!

Tesla’nın elektrikli pickup modelini ne zaman tanıtacağı merakla beklenirken, en önemli rakip olarak gösterilen Rivian büyük bir hamle ile ismini tekrardan gündeme getirdi. 2018 yılının Kasım ayında R1T elektrikli pickup modelinin tanıtımını gerçekleştirerek ilgi odağı olmayı başaran Amerika merkezli Rivian Automotive, tasarım anlamında da farklılıklar ortaya koyduğu modeli ile uzun süre gündemden düşmemeyi planlıyor.

Ford ve Rivian’dan büyük ortaklık! - Resim : 1

Rivian tanıtımını gerçekleştirdiği elektrikli pickup modelinde özellikle tasarım anlamında fark yaratmak istiyor. Aracın seri üretime geçiş sürecini uzun vadede planlayan şirket, ilk teslimatlarını 2020‘ye yetiştirmeye çalışıyor. Firma bu modelinde 645 kilometre menzil mesafesi kullanıcılara sunmayı hedefliyor.

Ford ve Rivian’dan büyük ortaklık! - Resim : 2

Seri üretim konusu girişim niteliği taşıdığı için firma bu durumu uzun bir sürece yaymayı planladığını açıklamıştı.

Ford ve Rivian’dan büyük ortaklık! - Resim : 3

Fakat son yaşanan gelişmelerle birlikte artık Rivian yönetimi planlarını daha kısa vadede hayata geçirebilecek. Bunun nedeni ise Ford’un Rivian’a 500 milyon dolarlık yatırım desteği vereceğini açıklaması.

Yatırım iki taraf içinde yararlı olacak

Ford tarafından gerçekleştirilen 500 milyon dolarlık yatırım desteği bir anlamada Ford’un çıkarlarına hizmet edeceğe benziyor. Çünkü Ford yaptığı açıklamalarda Rivian’ın üretmek istediği elektrikli pickup modeli için geliştirdiği platform ve altyapı elemanlarını daha sonraki süreçlerde kendi elektrikli modellerini üretirken kullanacağını belirtiyor. Yatırımı alan Rivian şirketi tarafında ise olumlu gelişmeler olarak firmanın bu yatırımla birlikte tesisini geliştireceği belirtilirken aynı zamanda da seri üretimde yılda 250.000 adet araç üretebileceği ifade ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.