Otomobil

Ford'tan kötü haber geldi! Sebep mali nedenler mi?

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden gelen toplu işten çıkarma haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Son kötü haberse, otomotiv devi Ford’dan geldi.

Ford'tan kötü haber geldi! Sebep mali nedenler mi?

Dünya her geçen gün ekonomik olarak daha büyük bir felaketin eşiğine yuvarlanıyor. Pandemi ve savaş sebepleriyle zaten işler iyice çığırından çıkmışken, bir taraftan da bir türlü beklenilen toparlanma sinyallerini veremeyen Amerika ekonomisi işleri daha da kötü hale getiriyor. Dünyanın en büyük teknoloji devlerinin anavatanı olan Amerika Birleşik Devletleri’nde işler iyi gitmediği sürece de dünyanın geri kalanında işlerin yolunda gitmesi pek mümkün görünmüyor. İşte bugün gelen yeni bir haber, söz konusu sürecin bir süre daha devam edeceğini gösteriyor olabilir.

Otomotiv dünyasının en köklü ve en önemli isimlerinden biri olan Ford, gelecek üç yıl içerisinde Avrupa’daki tesislerinde çalışan 3.800 çalışanı ile yollarını ayıracağını duyurdu. Amerikalı otomotiv devi tarafından yapılan açıklamanın satır aralarına baktığımız zaman, bu işten çıkarmaların arkasında yatan ana sebebin elektrikli araç teknolojisine geçiş olduğu anlaşılıyor.

Ford'tan kötü haber geldi! Sebep mali nedenler mi?

Nitekim Ford, elektrikli araç mühendisliğinin içten yanmalı motora sahip araçların mühendisliğinden çok daha kolay olduğunu ve bu durumun da ortaya daha az mühendis gereksinimi çıkarttığını düşünüyor.

Tabi bu açıklamadan kesin olarak anlaşıldığı üzere Ford, işten çıkaracağı 3.800 kişinin büyük çoğunluğunu mühendislerden seçecek. Bununla birlikte Amerikalı otomotiv devinin bu işten çıkarma planını 3 yıla yayması, önümüzdeki dönemlerde olası bir ekonomik iyileştirmeyle birlikte kararın gözden geçirilebileceği umudunu da beraberinde getirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.