Otomobil

Ford’un yeni dönüşüm hamlesi kendisine pahalıya patladı!

Otomotiv sektörünün en köklü ve en büyük markalarından biri olan Ford, yeni bir dönüşüm süreci içerisinde olduğunu duyurarak 3 bin kişiyi işten çıkaracağını ilan etti.

Ford’un yeni dönüşüm hamlesi kendisine pahalıya patladı!

Ford, yakın bir zamana kadar otomobil denildiğinde akla ilk gelen markalardan biriydi. Bununla birlikte son zamanlarda Amerikalı otomobil devinin aynı statüsünü koruduğunu söylemek bir hayli güç. Özellikle Alman markaların gücünü arttırdığı ve pazar paylarında önemli oranlara ulaştığı şu günlerde, Amerikalı otomotiv devi de yeniden bir yapılanma sürecine gireceğini açıkladı.

Şirket CEO’su Jim Farley ve Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford tarafından çalışanlara gönderilen bir e-mail ile açıklanan yeni planda, Ford’un her zamankinden daha rekabetçi bir yapıya bürünmek istediği bu nedenle de 3.000 çalışan ile yolların ayrılmak zorunda olduğu söylendi.

Ford’un yeni dönüşüm hamlesi kendisine pahalıya patladı!

Açıklamanın devamında bu işten çıkarmaların hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem Kanada’da hem de Hindistan’da eş zamanlı olarak uygulanacağı belirtilirken, piyangonun hangi bölümlerdeki çalışanlara vuracağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Nitekim, tıpkı sektörün diğer ağır topları gibi elektrikli otomobil pazarında başarılı olmayı arzulayan Ford, bunun için kendi içerisinde ikili bir yapı kurmuş, içten yanmalı araç üretimini Ford Blue şirketine devrederken, elektrikli otomobil üretimi içinse Model E şirketini görevlendirmiş.

Son olarak, Ford tarafından bu açıklamaların yapıldığı dakikalarda şirketin New York borsasında işlem gören hisseleri de %5’e yakın oranda düşüş sergiledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.