Otomobil

Galerici terörü sona eriyor! Otomobilde direkt satış dönemi başlıyor

Şu sıralar Türkiye’deki en büyük sıkıntılardan birisi de otomobillerin galericiler ve al satçı olarak tabir edilen kitle tarafından toplanıyor olması. Fakat bu sorun çözülmek üzere.

Galerici terörü sona eriyor! Otomobilde direkt satış dönemi başlıyor

2020 yılından bu yana otomobil sektöründe anlamsız bir stok sorunu mevcut. Anlamsız diyoruz çünkü bu sorun Avrupa’da ya da Asya’da mevcut değil. Lakin Türkiye’de şu anda bayilerde liste fiyatına otomobil bulmak neredeyse imkansız.

Forumlarda dile getirilen söylemlere göre, bayi üzerinden sıfır bir otomobil alabilmeniz için ya ekstra donanımlarla bayiye büyük meblağlar kazandırmanız gerekiyor, ya ikinci el otomobilinizi piyasa fiyatının çok altına bayiye satmanız gerekiyor ya da el altından satış görevlilerini görmeniz gerekiyor. Bu şartlar dışında sıfır otomobil almanız kısa sürede çok da mümkün olmuyor.

Galerici terörü sona eriyor! Otomobilde direkt satış dönemi başlıyor

Fakat bu terör yakında sona erecek. Çünkü online satış dönemi başlıyor. Hali hazırda Avrupa’da geniş bir alanda uygulanan bu sistem artık ülkemizde de hizmete sunulacak. Müşteriler otomobillerini online site üzerinden satın alacak ve işlemler için teslim merkezinin yolunu tutacaklar. Hatta bazı firmalar, aracınızı ayağınıza kadar getirerek işlemleri direkt istediğiniz yerde gerçekleştirecekler.

Hali hazırda TOGG, Tesla ve Mercedes Türkiye’de online satışın fitilini ateşlemiş durumda. Ayrıca Citröen de AMI modelinde online satış ile ilerliyor. Önümüzdeki süreçte bu markalar arasına yenileri de katılacak.

2 – 3 sene içerisinde de tüm markaların satışlarını online platformlara taşıması bekleniyor. Böylece al-sat yapan fırsatçılar da fena halde patlamış olacak.

Yorumlar
Vatandaş
Çok iyi olmuş o cambaz adamların elinden aldılar sonunda. İnşallah tüm markalar aynı kararı alır
Cevapla
Şansi
Ben engelli üzerine araç aldım, ama bayiden değil anca galericiden alabildim. Adama o zaman, 205 bin araba parasını yolladım, evraklar bitince, adam bana 191 bini geri yollayıp, İstanbul'daki Nissan bayisine şu kişinin araç bedeli diye tekrardan EFT yapmamı istedi. Yani galeriden değil de bayiden almış oldum. 175 bine alacağım aracı, 191 bine bayiden, 14 bin de galericiye fazladan ödedim. Bana 205 bine geldi araç. 30 bin fazla ödedim. Bayi en fazla 10, 15 bin fazla kar edebilir o da aksesuar diye, ama aracı galericiler üzerinden satıyorlar. Devlet bunu bilmiyor mu da senelerdir vatandaşı bu çakallara yem ediyor. Ha eğer bilmiyorlarsa yönetimi bırakmaları lazım.Bıktık artık, büyük bir soygun var ve bir ülke buna mahkum. Baştakiler çaylarını yudumlayarak seyrediyorlar.
Cevapla
Eskilersen birisi
Çok iyi olmuş
Cevapla
Kenan
Uygulanırsa çok iyi,uyganmassa yine halkın işi zor.
Cevapla
İlhan
Bu gerçekten ciddi bir sorun. Sadece araba için değil. Bir çok sektörde mevcut stok sorunu. Demek ki toplum yapısında da sorun var. Bu güzel bir adım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.