Otomobil

Google'ın sürücüsüz otomobili çevresini nasıl algılıyor?

Google'ın, bir yıl önce ehliyet alan sürücüsüz otomobilinin gerçek dünyayı nasıl gördüğü ilk kez açıkladı.

Google'ın sürücüsüz otomobili çevresini nasıl algılıyor?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Google sürücüsüz aracı Toyota Prius marka otomobilini tanıtmıştı. Google'ın, bir yıl önce ehliyet alan sürücüsüz otomobilinin gerçek dünyayı nasıl gördüğü ilk kez açıklandı.

Tanıtım, Xprize şirketinin etkinliğinde yapıldı ve sürücüsüz otomobilin çevresini nasıl algıladığı anlatıldı.

1367641570_oto.jpg

Bulunduğu ortam hakkında saniyede 750 MB veri toplayan otomobilin alıcılarıyla elde ettiği görüntünün fotoğrafını çeken iş geliştirme merkezi Idealab şirketinin CEO'su Bill Gross, bu görüntüleri Twitter'da paylaştı.

Otomobilin sigara izmaritlerini bile anladığını söyleyen Gross, "Eğer otomobil yolda sigara izmariti tespit ederse, araçların arasında bir yaya olabileceğini anlıyor. Eğer bir top fark ederse, yolun kenarında bir çocuk veya çocukların oynuyor olduğunu biliyor. Otomobilin sahip olduğu teknoloji beni tek kelimeyle şaşkına çevirdi" dedi.

Google'ın sürücüsüz otomobili 2012'de yapılan testleri başarıyla geçmişti.

Yorumlar
misafir
sistemi donanımı ve nasıl bir bilgisayar olduğunu biliyorum ama açıklayamam..
Cevapla
Misafir
benim aklıma radar gibi çalışan bir sistem gelmişti. araclarin da birbirlerine veri göndereceği ais gibi bir sistemle de desteklenir saniyordum ama durmadan binlerce fotograf cekip onları analiz etmek gercekten inanılmaz. bu analizi yapan bilgisayarın özelliğini cok merak ediyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.