Otomobil

Honda'dan elektrikli otomobil atağı

Japonya’nın en önemli otomotiv firmalarından biri olan Honda, elektrikli araçlara yönelik yatırımlarına hız veriyor. Son gelen haberlere göre şirket yarım milyar doların üzerinde yeni bir yatırım yapma kararı aldı.

Honda'dan elektrikli otomobil atağı

Elektrikli araçlara yönelik talep son birkaç yılda inanılmaz boyutlarda artmış durumda. Bunda elektrikli araçların çevre dostu olması, daha yüksek konfor sunması gibi sebeplerin varlığı kadar, hükümetlerin vergisel avantajlar sunması ve basının bu işin üzerine gitmesi gibi durumların da payı büyük. İşte hissedarları tarafından elektrikli araçlar konusunda geride kaldığı yönünde büyük eleştiriler almaya başlayan Honda, baskılara daha fazla dayanamamış gibi görünüyor.

Gündemi takip eden okurlarımızın hatırlayacağı üzere, Japonya’nın bir diğer teknoloji devi Sony ile geçtiğimiz günlerde yeni bir ortaklık duyuran Honda, 2025 yılında faaliyete geçirmeyi planladığı bu ortaklığın meyvesi olan elektrikli araç markasıyla, pazardaki payını arttırmayı hedefliyordu.

Honda'dan elektrikli otomobil atağı

Bununla birlikte Japon otomotiv devinden bugün yapılan yeni bir açıklamaya göre, şirket Çin’de bulunan Guangzhou Automobile Group isimli bir elektrikli araç üretim fabrikasına tam 522 milyon dolar yatırım yapmaya karar verdi.

Honda, 2024 yılında faaliyete geçmesi beklenen ve yılda 120.000 elektrikli araç üretmesi planlanan bu şirkete yatırım yaparak rakipleriyle arasındaki farkın kapanmasını amaçlarken, bir taraftan da elektrikli araç konusunda tecrübeli isimleri yanına çekmeye devam ediyor. Bakalım Japon otomotiv devinin bu alandaki bir sonraki hamlesi ne olacak?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.