Otomobil

Honda'nın bu kararı çok tepki çekebilir! Peki Honda sahipleri ne yapacak?

Otomotiv dünyası abonelik sistemi adı altında yeni bir döneme geçerken, bu konuya ilgi gösteren son şirket Japon otomotiv devi Honda oldu.

Honda'nın bu kararı çok tepki çekebilir! Peki Honda sahipleri ne yapacak?

Teknolojinin ilerlemesi, insan hayatını ve gündelik yaşamını son derece olumlu etkiliyor. Bununla birlikte teknolojik yeniliklerden herkesin aynı zamanda ve aynı şekilde faydalanabildiğini söylemek tabi ki çok doğru olmaz. Daha açık bir ifadeyle, ekonomik gücü daha iyi olanlar daha yeni teknolojileri ilk deneyenler olurken, ekonomik açıdan zayıf olanlar ise bu teknolojileri ya daha geç deneyebiliyorlar ya da sadece isimlerini duymakla yetiniyorlar. İşte otomobil dünyasının gittiği yeni rota, aradaki bu farkın daha da belirginleşmesine neden olacak.

Bugüne kadar otomobil tercihi yaparken var olan iki ya da üç paketten biri tercih edilir ve o paketin sunduğu bütün özelliklerden yararlanılırdı. Ancak otomotiv sektöründe yeni yeni esmeye başlayan “abonelik sistemi” uygulaması, bu özgürlüğe de pranga vuracağa benziyor.

Honda'nın bu kararı çok tepki çekebilir! Peki Honda sahipleri ne yapacak?

Son olarak Honda’nın geçtiğini duyurduğu bu sisteme göre, satın aldığınız araçtaki bazı özellikleri kullanabilmek için aylık belli tutarlarda ödeme yapmanız gerekiyor. Şu an bu yöntemi en çok kullanan marka olan Tesla sahipleri bile söz konusu uygulamadan şikayetçiyken, diğer otomobil devlerinin de bu yöntemi tercih etmeye başlaması, abonelik sisteminin kalıcı olarak hayatımıza girdiğini gösteriyor.

Peki Honda tarafından başlatılacak olan abonelik sistemi neleri kapsıyor? Şirketin üst düzey yönetiminden gelen açıklamalara göre, her türlü güvenlik özellikleri bu abonelik sisteminin dışında bırakılacak. Yani Honda sahipleri hiçbir zaman güvenlik paketleri için düzenli ödeme yapmak zorunda kalmayacak. Ancak kullanım rahatlığı sunan ve içerisinde veri bağlantısı gerektiren özellikler ise abonelik sisteminin bir parçası olacak. Bu konuya ilişkin daha detaylı bilgilendirmelerin ise önümüzdeki haftalarda yapılması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.