Otomobil

Huawei elektrikli otomobil için düğmeye bastı!

Elektrikli otomobil sektörüne Çinli devler de giriş yapmaya başladı. Huawei, elektrikli otomobil için rekor bir bütçe ayırdığını açıkladı.

Huawei elektrikli otomobil için düğmeye bastı!

Otomotiv sektörü teknoloji devlerinin giriş yapması ile kızışacak gibi görünüyor. Çinli Xiaomi, akıllı elektrikli araç işine gireceğini geçtiğimiz günlerde resmi olarak açıklamıştı. Bugün ise bir diğer Çinli dev Huawei, EV ve kendi kendine sürüş teknolojilerinin araştırma ve geliştirmesine 1 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Çinli firma otomobil alanına girme hedefine ulaşmak için; Huawei adı altında arabalarını üretecek. Ancak bu üretim için Çin'deki 3 farklı otomobil üreticisi ile ortaklık kurulacak.

Donald Trump liderliğindeki önceki ABD yönetimi Huawei'ye birçok yaptırım uygulamıştı. Bu yüzden firma son iki yılda telefon pazarında bir çok zorlukla karşı karşıya kaldı. Bu, Huawei'yi işlerini akıllı tarım, sağlık hizmetleri ve elektrikli arabalar gibi diğer pazarlara kaydırmaya zorladı.

Apple ve Xiaomi gibi büyük şirketler de dahil olmak üzere birden fazla telefon üreticisi, EV alanına yatırım yaptı. Huawei'nin sahip olduğu en büyük avantaj, otonom sürüş teknolojisine sahip arabalarının insan müdahalesi olmadan 1.000 kilometreden fazla yol kat etmesi gösteriliyor.

Huawei elektrikli otomobil için düğmeye bastı! - Resim : 1

Huawei'ye elektrikli otomobil işinde Chongqing Changan Automobile Co., BAIC Group ve Guangzhou Automobile Group Co. firmalarının ortak olacak.

Huawei başkanı Eric Xu konu ile ilgili olarak; "Akıllı araba sektörü, Huawei'den en fazla yatırımlardan birini alıyor. Bu yıl otomobil bileşenlerinin geliştirilmesine 1 milyar dolardan fazla yatırım yapacağız. Çin her yıl 30 milyon otomobil üretiyor ve bu her geçen gün sayı artıyor. Çin dışındaki pazardan yararlanmasak bile, Çin'de satılan her arabadan ortalama 10.000 yuan kazanabilirsek, bu bizim için çok büyük bir başarı olacak." ifadesini kullandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.