Otomobil

Hyundai ve Kia’nın bu modelleri yangın çıkartma riski taşıyor!

Hyunda ve Kia tarafından “binaların çevresine park etmeyin” şeklinde uyarılan iki modelinin yangın çıkartma tehlikesinin bulunduğu anlaşıldı.

Hyundai ve Kia’nın bu modelleri yangın çıkartma riski taşıyor!

Otomotiv dünyasında geri çağırma olayları oldukça sık rastlanılan durumlardır. Ancak 2022 yılı bu konuda önceki yıllara göre daha fazla olaya şahit olduğumuz bir dönem olarak kayıtlara geçiyor. Nitekim ilk olarak Alman otomotiv devi Mercedes’in bir modelini geri çağırdığını görmüş, daha sonra ise benzer bir duruma Tesla’nın düştüğüne şahit olmuştuk. İşte şimdiyse Hyundai ve Kia markaları belirli iki model aracını geri çağırdığını açıkladı.

Hyundai’den yapılan açıklamalara göre, 2020 ve 2022 yılları arasında üretilen Hyundai Palisade ve Kia Telluride model araçların hızlı bir şekilde yetkili bayilere iade edilmesi gerekiyor. Bu durumun arkasında yatan sebep ise, yapılan araştırmalarda aracın aksamları arasında bulunan bir devre kartının nemlenme problemine sebebiyet vermesi ve bu sürecin sonunda kısa devre yaparak yangın çıkartma tehlikesinin bulunması gösterildi.

Hyundai ve Kia’nın bu modelleri yangın çıkartma riski taşıyor!

Gerçekten de son iki yılda bu model araçlar için gelen yangın ihbarları, durumun ciddiyetini ortaya koyarken Hyundai, bu yıl aralıklarına sahip bahsi geçen araçları bulunan kişilere, geri çağırma protokolü uygulanana kadar araçlarını yangının yayılabileceği alanlar olan bina önlerine park etmemeleri çağrısında bulundu.

Peki neden bu problem hem Hyundai’nin hem de Kia’nın iki aracında birden benzer şekilde baş gösterdi? Bu sorunun yanıtı aslında oldukça kolay çünkü Kia, Hyundai’ye bağlı bir marka. Bu nedenle de çoğu kez aynı özellik ve donanımlara sahip araçlar farklı isimlerle bu iki marka altında benzer zamanlarda satışa sunuluyor. Tabi böyle olunca da, Hyundai’de yaşanan bir sorunun Kia’da da karşımıza çıkması kaçınılmaz hale geliyor.

Yorumlar
Kamil
Geri çağırma bir prestij göstergesidir. Geri çağırılan aracın sorunlu donanımı düzeltilerek geri teslim edilir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.