Otomobil

İkinci el otomobil fiyatları uçtu!

İkinci el otomobil fiyatları adeta arşa ulaştı. Peki bu artışın sebebi tam olarak ne?

İkinci el otomobil fiyatları uçtu!

Şu aralar sosyal medya üzerinde en çok eleştirilen unsurlardan birisi de 2. el otomobil fiyatları. Geçtiğimiz yıla kadar normal seyreden 2. el otomobil fiyatları 1 sene gibi kısa bir süre içerisinde adeta arşa ulaştı. Peki 2. el otomobil fiyatlarında büyük artış neden yaşandı?

İkinci el otomobil fiyatları uçtu!

Aslında bu artışın temel sebebi, 0 (sıfır) otomobil fiyatlarının artması diyebiliriz. Günümüzde 100.000 TL altına alınabilecek sıfır araç sayısı bir eldeki parmak sayısını geçmiyor. Hele ki tercihiniz dizel motor seçeneğine sahip bir modelse zaten 100.000 TL altına bir alternatif bulmanız da mümkün değil.

Hal böyle olunca 2. el otomobil pazarındaki dengeler de değişmiş durumda. Hatırlanacağı üzere ÖTV indirimi geçtiğimiz yıl Temmuz ayında sona ermişti. ÖTV indiriminin bitmesiyle birlikte sıfır otomobil fiyatları da otomatik olarak yükseldi.

Bunu takiben 2. el otomobil fiyatları da kademeli olarak yükselmeye başladı.

Al-sat yapanlar fiyatların yükselmesini tetikledi

2. el otomobil pazarını takip edenlerin de bildiği üzere galeri haricinde pek çok satıcı da mevcut. Burada araç sahiplerinden bahsetmiyoruz. Çünkü bu işi yan gelir kapısı olarak gören pek çok al-satçı dediğimiz tip mevcut.

Bu kişiler satın aldıkları aracı, fiyatına bakmaksızın üzerine 5 – 10 koyarak satmaya çalışıyorlar. Yani 100.000 TL’ye aldığı aracı, pazarını çok göz önünde bulundurmadan 110.000 TL’ye satışa koyuyorlar. Bunu gören diğer satıcılar da benim aracımın bundan neyi eksik mantığıyla hareket ederek fiyat yükseltiyorlar.

Sonuç olarak 2. el otomobil pazarındaki fiyatlar da yükselmiş oluyor. Fakat az önce de belirttiğimiz üzere bu durum fiyat artışındaki tek unsur değil.

Genel olarak 2. el otomobil fiyatları Türkiye’deki e-ticaret siteleri üzerinden belirleniyor. Malum ülkemizde bu yönüyle öne çıkan site sayısı da çok değil. O sebepten ötürü ortaya bir tekelleşme söz konusu. Rekabetin olmadığı bir ortamda hiçbir zaman kullanıcı lehine değildir.

Sonuç olarak yakın bir zamanda 2. el otomobil fiyatlarının normal seviyelere inmeyeceğini söyleyebiliriz. Normal seviyelere inmesi için de tekrardan bir ÖTV indirimi yapılması gerekiyor.

Sıfır araçların fiyatı düştüğünde 2. el otomobillerin fiyatı da zaten ister istemez düşecektir. Fakat şu anda hükümetin gündeminde otomobilde ÖTV indirimine dair bir başlık olmadığını da belirtmek isteriz.

Yorumlar
cafer
peugeotun binek araçlarıda kampanyayla alınabilir uzun yolları özellikle çok konforlu geçirebilirsiniz :D
Cevapla
hakan
fiyatların düşmesi iyi olduben de peugeot suv almayı düşünüyodum
Cevapla
gökhan
ben de ikinci el 3008 almayı düşünüyorum az km buldum uygun fiyata
Cevapla
ekrem
neyseki ben sıfır 2008 almayı düşünüyorum
Cevapla
hilmi
vallahi ben o 3008 alıcam nolursa olsun :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.