Otomobil

İşte Renault'un yeni Megane Sedan ve konsept otomobili TREZOR

Renault’dan 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda iki dünya prömiyeri: Yeni Megane Sedan ve Konsept TREZOR

İşte Renault'un yeni Megane Sedan ve konsept otomobili TREZOR

20’den fazla ülkede satışa sunulacak Yeni Megane Sedan Türkiye’de sadece Oyak Renault Fabrikaları’nda üretiliyor. Müşterilerin merakla beklediği Yeni Megane Sedan 12 Ekim 2016’da Türkiye’de satışa sunuluyor olacak.

%100 elektrikli mobilite alanında öncü ve Avrupa’nın bir numaralı elektrikli araç markası Renault, inovasyon programını ve Z.E. stratejisini (Sıfır Emisyon) bir adım ileriye taşıyor. Yeni Z.E. 40 pili ile donatılan Renault ZOE artık rekor düzeyde 400 km’lik NEDC sürüş menzili sunuyor. Bu mesafe, lansmanda yer alan mevcut modelin sunduğu menzilin iki katı anlamına geliyor. ZOE’nin 400 km’lik menzili, geniş kitlelere yönelik %100 elektrikli araçlar arasında en iyisi durumunda.

1475153544_1475145272savaerdembrahimaybarberkada.jpg

Nisan 2016’da Beijing, Çin’de ilk gösterimi gerçekleştirilen Yeni KOLEOS, SUV sağlamlığı ile bir D sedan otomobilin zarafetini harmanlayarak Renault’nun lüks model serilerine bir örnek oluşturuyor. Paris Otomobil Fuarı’nda çoğu Avrupa pazarında satışa sunulacak olan yeni KOLEOS INITIALE PARIS versiyonu da tanıtılıyor. Bu model 2017 baharından itibaren Yeni KOLEOS’un diğer versiyonlarıyla ile aynı zamanda satışa sunuluyor olacak.

Diğer yandan TREZOR konsept otomobiller alanında yeni bir döngüyü temsil ediyor. Markanın gelecekteki modelleri açısından tasarım ve teknolojilere gönderme yapıyor. Sımsıcak stili ve konfor odaklı özellikleri sayesinde tamamen elektrikli bu GT, mobilitenin gelecekteki hali ve otomobile ait heyecan dolu tutkuyu bünyesinde barındırıyor.

Efsane Yeniden… Yeni Megane Sedan dünya prömiyeri

Renault, Paris’te C-segmentindeki yeni model atağının son ürünü Yeni Megane Sedan’ın dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. 2015 sonunda Yeni Megane HB ve 2016 Mart ayında Yeni Megane Sport Tourer’ın lansmanında sonra Yeni Megane Sedan, Megane ailesinin en yeni ve son üyesi.

Yeni Megane Sedan, Renault’nun yenilenen tasarım kimliğinin tüm özelliklerine sahip. Türkiye’de efsaneleşen Megane Sedan yeni versiyonu ile yine tüketicinin beğenisini toplayacak. Otomobilin dinamik ve ayırt edici tasarımı, dengeli oranları ve C şeklinde LED farları ile vurgulanıyor.

Yeni Megane Sedan, 7’’ TFT renkli dijital ekranı, 8,7’’  multimedya tablet ekranı, R-LINK 2, MULTI-SENSE, Head-up Display, Eller Serbest Park Sistemi ve diğer konfor ve sürüşe yardımcı birçok teknoloji ile üst segment otomobillerin özelliklerini taşıyor. (Aktif Acil Fren Destek Sistemi, Şerit Takip Sistemi, vb.)

 1475149965_147514777700113710.jpg

Dünyaya Bursa’dan: Yeni Megane Sedan

Yeni MEGANE Sedan, tüm dünyada sadece Oyak Renault’da üretiliyor ve Bursa’dan dünyaya ihraç ediliyor

Yeni Renault MEGANE Sedan’ın Bursa’daki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretimi için 200 Milyon Avro yatırım yapıldı. Bu yatırımlar, gerek fabrikada, gerekse tedarikçilerde yapılan yeni kalıp, ekipman ve makine yatırımları, AR-GE ve mühendislik yatırımlarını kapsıyor. Yeni MEGANE Sedan üretimi, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda 700 kişilik ek istihdam yaratıyor.

Esnek üretim prensibine göre tasarlanan standart Renault/Nissan gövde hatlarında, Clio ve Yeni MEGANE Sedan, tek hat üzerinde birlikte üretilebiliyor. EuroNCAP 2015 beş yıldız kriterlerine göre güçlendirilmiş gövdede, sıcak şekillendirilmiş yüksek mukavemetli çelik saclar kullanılıyor.

Oyak Renault mühendisleri, projenin ilk etaplarından itibaren Yeni MEGANE Sedan’ın tasarımının geliştirilmesinde çalıştı. Projenin Oyak Renault’ya verilmesiyle birlikte yaklaşık 70 AR-GE çalışanı projede görev aldı.

TREZOR: gelecekteki tasarım anlayışı ve teknoloji hakkında ipuçları veren elektrikli bir GT

Renault stilini bünyesinde barındıran bir konsept otomobil

Yepyeni bir tasarım felsefesinden ilham alan dış tasarım

İki koltuklu elektrikli bir coupé olarak tasarlanan TREZOR, Renault’nun 2010 senesindeki DeZir konsepti ile tanıtılan yeni tasarım felsefesini bünyesinde barındırıyor.

Güçlü stili ve Passion Red rengi ile DeZir marka tasarım döngüsünün “aşık olma” safhasını temsil eden  tasarım stratejisini izledi.

TREZOR daha da ileriye giderek olgunluk ve adanmışlık safhasını temsil ediyor.

Bu model Renault tasarımlarının olgunluğunu temsil ediyor.

“Renault ürün gamı kendine has iddialı kimliklere sahip modellerle tamamen yenilendi ve zenginleştirildi. TREZOR ile bu yenileme sürecini hayatın yeni bir safhasını ortaya koyarak devam ettirdik. Söz konusu konsept otomobil ifade özgürlüğünün bir meyvesi; gelecekte pazara sunacağımız modellerde bu tarzı çok göreceğiz. Bu eğilimi şöyle özetleyebiliriz: French Design (Fransız Tasarımı) veEasy Life(Kolay Hayat).

Laurens van den Acker – Tasarım Direktörü

TREZOR yeni Renault tasarım anlayışının izlerini taşıyor: sıcak, yalın ve duygu dolu hatlar; C-biçimli far tasarmı.

 1475153571_1475147831renault82875globalen.jpg

TREZOR çarpıcı kırmızı rengi ve inovatif karbon gövdesi ile hemen dikkat çekiyor.

Ön kısımda yalın ve pürüzsüz bir görünüm sergileyen araç gövdesi aracın dinamik karakterini gözler önüne seriyor. Arkada ise altıgen biçimli panellerle TREZOR’un sportif özellikleri ve teknolojisi ön plana çıkarılıyor.

Aracın silueti klasik bir GT görünümüne sahip.

Kaputta ise petek formlu hava girişi arka gövde yapısına örnek teşkil ediyor. Bu altıgen formlar değişken geometrili hava girişi sağladığı gibi TREZOR’a ekstra dinamizm katıyor ve adeta nefes aldırıyor.

Gövdenin sol tarafında yakıt deposu kapağının yerine aracın şarj düzeyini gösteren analog bir sayaç bulunuyor. Bu ayrıntı için geleneksel spor araçlardan ilham alındı.

Arka kısımda da TREZOR, kırmızı lazer içeren modern fiberoptik aydınlatma ile donatıldı. ‘Halat benzeri’ sözkonusu fiber parlak ve sıra dışı bir aydınlatma sağlıyor. Frenleme esnasında optik fiberlerin bükülmesi ve üst üste binmesi ilginç bir görsel efekt ve yaratıyor ışığın yoğunluğunu artırıyor.

Geleceğin tasarım kodları: özgünlük ve modernlik

TREZOR’da iç tasarımın geliştirilmesine de odaklanıldı.

İç mekânda kırmızı rengin hâkimiyetinde sıcak ve duygu dolu bir stil mevcut. Genel vurgu ise sürüş keyfine ve sürüşe yapıldı; ahşap ve deri seçimlerinde ise yüksek kaliteli malzemeler tercih edildi. İşçiliği, teknolojisi ve gerçek Fransız dokunuşuyla aracın iç mekânı gelecekteki Renault modellerine ilişkin zarif iç mekân konusunda ipuçları veriyor.

Aracın içi ve dışı arasında eşsiz bir bağlantı oluşturan kırmızı renk parlak ve sıcak bir kabin sunuyor.

TREZORun tek parçalı kapısı adeta bir mücevher kutusunun kapağı gibi açılıyor.

Yüksekliği sadece 1,080mm olan TREZOR, içine girer girmez büyüsünü hissettiriyor. Araca giriş stili ise klasik yarış otomobillerini anımsatan bir tarzda. Araca giriş otomatik olarak yatan başlıklarla daha da kolaylaştırılıyor.

TREZOR’un içinde başka bir sürprizle daha karşılaşıyorsunuz: aracın önünde yer alan bagajla birlikte kızıl ahşaptan yapılmış bir ön panel. Ölçüye göre yapılan valizler ise deri kayışlarla yerlerinde tutuluyor ve yolculuklar adeta bir sanata dönüştürülüyor.

1475153593_1475147838renault82871globalen.jpg

Koltukların yuvarlak konturları, ilhamını mobilya tasarımından alarak konforlu iç mekana katkıda bulunuyor. Pürüzsüz, koyu kırmızı deri kaplamaları ile zarafeti gözler önüne seriyorlar.

Ön panel ise Fransız KEIM-cyclesfirması ile yapılan işbirliğinin bir meyvesi. KEIM-cycles tarafından geliştirilen yüksek hassasiyetli bir işlem kullanılarak ön panele çok ince kül şeritleri işlendi. Ortaya çıkan ürün ise modern kompozit malzemelerle kıyaslanacak düzeyde oldu ve ahşabın doğal niteliklerini gözler önüne serdi: hafif, organik ve sıcak.

Rafine ön panel kabinin modern, yüksek teknolojili özelliklerini vurguluyor ve büyük bir dokunmatik ekran içeriyor.

Kare biçimli direksiyon sürücünün görüş alanını genişletiyor ve ilhamını Formula 1 dünyasından aldı. Direksiyonda üç ekran var: biri logoyu gösterir biçimde ortada, diğerleri ise her iki yanda.

TREZOR elektrikli spor otomobillerin yolunu açıyor

İlhamını Renault’nun elektrikli otomobil uzmanlığından alan bir motor

Renault, elektrikli mobilite alanında sadece öncü değil aynı zamanda Avrupa’nın en çok satan elektrikli araç markası. Renault aynı zamanda FIA Formula E Şampiyonasına katılarak %100 elektrikli motor sporlarının gelişimine katkı sağlıyor.

TREZOR’un motoru Formula E takım şampiyonluğunu iki kez kazanan Renault e.dams takımından sağlandı.

Maksimum gücü 260kW (350bg) ve pik torku 380Nm olan bu motorun 0-100 km/s hızlanması dört saniyeden az sürede gerçekleşiyor.

TREZOR’da iki pil mevcut: bunların her biri değişken geometrili hava girişi sayesinde optimize edilen kendi soğutma sistemlerine sahip.

TREZOR aynı zamanda fen enerjisinin depolanmasını da mümkün kılıyor. Bu ise Formula E yarışları için geliştirilen Yeniden Şarj Edilebilir Enerji Depolama Sistemi (RESS) teknolojisinin bir ürünü.

Daha yüksek performans için optimum konfigürasyon

Önde ve arkada olmak üzere ayrı ayrı yerleştirilen piller sayesinde TREZOR en uygun ağırlık dağılımına sahip. Aracın arkadan itiş sistemi gücün yola daha verimli aktarılmasını sağlıyor.

TREZORun orantıları da aracın performansına katkı sağlıyor. Sahip olduğu geniş izler(ön:

2,048mm / arka: 2,106mm) ve dingil mesafesi (2,776mm) yol tutuşunu artırıyor. Ultra-alçak gövdesi ise aerodinamik özelliklerini optimize ediyor ve sürtünme katsayısını (Cd) sadece 0.22 düzeyinde tutuyor. Aracın ağırlık merkezi de oldukça alçak (zemin boşluğu: 25cm). Böylece denge artırılmış oluyor ve gövde yuvarlanması en aza indiriliyor.

Renault Design, pil menzilini ve performansını iyileştirmek maksadıyla araçtan ağırlık eksiltmeye özen gösterdi. Aracın şasisi öndeki ve arkadaki tübüler çelik çerçevelerle bağlantılı merkezi karbon hücreler içeriyor. Monokok gövde ve kapılar karbondan imal edildi. Bu çalışmalar sayesinde TREZOR, muhteşem bir GT duruşuna kavuştu (uzunluk: 4,700mm / genişlik: 2,180mm / yükseklik: 1,080mm). Ağırlığı ise sadece 1,600kg düzeyinde.

TREZOR’da özel olarak geliştirilmiş Continental® lastikler kullanıldı. Bu lastiklerde önde ve arkada 21- ve 22-inçlik jantlar kullanıldı. Lastik dişlerindeki özel bir desen sayesinde yüzeydeki sudan yüksekliği optimize ediyor ve tutuşu artırıyor.

TREZOR geleceğin hayatı kolaylaştıran teknolojileri ile donatıldı

Kişiselleştirilebilir, ileri internet bağlantı teknolojili dokunmatik ön panel

TREZOR’da yepyeni bir ön panel tasarımı göze çarpıyor: ön panel kontrolleri ile multimedya sistemini ustaca birleştiren L biçimli gösterge tablosu.

Bu şekilde iç mekandaki kokpit hissi vurgulanıyor ve uydu-navigasyon talimatları göstergenin üst tarafından izlenmeye devam edilebiliyor.TREZOR en yeni Ultra High Definition gelişmelerinden de istifade ediyor. OLED teknolojisi (Organik Işık Saçan Diyot) ve Corning Gorilla®  Camın bir araya getirilmesiyle LED ekranlardan farklı olarak ince, eğimli bir ekran elde edildi; bu ekran arka aydınlatmaya da ihtiyaç duymuyor. Sonuç olarak da ortaya üst düzey kontrast ve renk üretimi çıkıyor.

Araca girdiğiniz andan itibaren ekran aydınlanıp sizi karşılıyor ve kol dayanağının altındaki yuvaya, akıllı telefonunuzu yerleştirmenizi istiyor. Telefon hemen tanınıyor ve bir karşılama mesajı iletiliyor. Ardından her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için araç elektronik olarak taranıyor.

Dokunmatik ekranın ara yüzü kişiselleştirilebiliyor.Akıllı telefondaki uygulamalar multimedya sisteminin ekranında beliriyor ve sürücü de arzu ederse direksiyonun arkasında yer alan ekranda widget’ları görüntüleyebiliyor.

Bu modern ve kolay kullanımlı ara yüz, Renault’nun sezgisel ve keyifli sürüş sunan araç tasarlama arzusunu simgeliyor.

internete bağlı seyahat için otonom sürüş modu 

Renault’nun MULTI-SENSE sistemi sayesinde TREZOR üç sürüş modu sunuyor: nötr, spor ve otonom. TREZOR, Renault’nun otonom otomobillerin seyahatleri daha güvenli ve keyifli hale getireceğine dair vizyonunu ortaya koyuyor.

Araç otonom moddayken dış aydınlatma imzası değişiyor ve yan ile arkada logoya kadar uzanıyor. Böylece diğer sürücüler otonom sürüşü algılıyor.

Deri kaplı iki alüminyum mil ile şekillendirilen direksiyon, otonom moda geçildiğinde otomatik biçimde yanlara doğru genişliyor. Sinema ekranı tarzındaki bu hareket yepyeni bir seyahat dünyasına adım atıldığının habercisi.

Direksiyon bu konfigürasyona geçtiğinde sürücü de ön paneli panoramik olarak görmeye başlıyor.

Söz konusu modda TREZORyolcularına internete bağlı kalma imkânını sunuyor. Sürücü ve yolcular film izleyerek, oyun oynayarak ya da fotoğraflara bakarak keyifle zaman geçirebilirler. …

TREZOR, 2020’nin ardından Renault’nun, tamamen güvenli “eyes-off / hands-off »(eller serbest / gözler serbest) teknolojisini geniş kitlelere uygun fiyata ulaştıma stratejisini simgeliiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.