Jeep, Wagoneer S ile Tesla Model Y'ye meydan okuyor

Jeep, yeni elektrikli SUV modeli Wagoneer S ile Tesla Model Y'nin hakimiyetine son vermeyi hedefliyor. Wagoneer S, üstün performansı, uzun menzili ve gelişmiş teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor

Jeep, Wagoneer S ile Tesla Model Y'ye meydan okuyor

Jeep, yeni elektrikli aracı Wagoneer S ile elektrikli araç pazarına güçlü bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Lüks bir SUV olan Wagoneer S, Tesla'nın üstünlüğüne meydan okumayı hedefliyor. 30 Mayıs'ta yapılacak büyük tanıtım öncesinde, Jeep'in bu yeni modeli etkileyici performansı, 483 km'yi aşan menzili ve son teknoloji özellikleriyle dikkat çekiyor.

Yayınlanan yeni bir tanıtım videosunda, Jeep Wagoneer S, Tesla Model Y Performance ile karşılaştırılıyor ve hızlanma konusunda üstünlüğü vurgulanıyor. 600 beygir gücü ve 836 Nm tork üreten Wagoneer S, 0'dan 97 km/h hıza sadece 3.4 saniyede ulaşıyor. Bu süre, Tesla rakibinden biraz daha hızlı ve Jeep'in eski modeli Grand Cherokee Trackhawk'tan bile daha iyi.

Amerika'nın en çok satan elektrikli araç markası olan Tesla'ya karşı, Jeep'in Wagoneer S modeli menzil konusunda da iddialı. Tahmini 483 km menzil sunan Wagoneer S, Model Y Performance'ın 449 km menzilini geride bırakıyor. Jeep, bu farkın, uzun mesafe sürüş yeteneklerine önem verenler için Wagoneer S'yi daha cazip hale getireceğini belirtiyor, ancak 32 km'lik fark büyük bir devrim olarak görülmüyor.

Performans verilerinin yanı sıra, Wagoneer S, lüks ve teknolojik açıdan gelişmiş bir sürüş deneyimi vadediyor. Aerodinamik tasarımı, aydınlatmalı yedi yuvalı ızgarası ile Jeep’in ikonik mirasına bir selam duruyor. Kabin içinde, dijital gösterge paneli, geniş ekran bilgi-eğlence sistemi, ön yolcu ekranı ve klima ile koltuk ayarlarına özel bir ekran bulunuyor.

Jeep, Wagoneer S ile Tesla Model Y'ye meydan okuyor - Resim : 1

Diğer önemli özellikler arasında panoramik sunroof, kişiselleştirilebilir ortam aydınlatması ve premium 19 hoparlörlü McIntosh ses sistemi yer alıyor. Wagoneer S ayrıca, sürücülere çeşitli sürüş modları arasında geçiş yapma imkanı sunan döner vites ve Selec-Terrain düğmesiyle donatılmış. Bu modlar arasında Kum, Kar, Eko, Otomatik ve Spor bulunuyor.

STLA Large platformu üzerine inşa edilen Wagoneer S, Jeep'in ilk küresel elektrikli aracı olacak. Bu sonbaharda Amerika'da piyasaya sürüldükten sonra diğer pazarlara da açılacak. Fiyatlandırma detayları henüz açıklanmasa da, lüks, performans ve çevre bilincini bir araya getiren bir seçenek olarak üst segmentte yer alması bekleniyor

Jeep, Wagoneer S ile Tesla Model Y'ye meydan okuyor - Resim : 3