Otomobil

Kia ve Hyundai sahiplerinin başı hırsızlarla dertte

İnternette dolaşan birkaç video yüzünden Kia ve Hyunda marka arabalardaki hırsızlık sayısının arttığı tespit edildi.

Kia ve Hyundai sahiplerinin başı hırsızlarla dertte

Sosyal medya, internetin geneli gibi aslında amaca hizmet eden bir mecra. Yani siz sosyal medyadan ne yönde faydalanmak isterseniz, o yönde bilgiler edinebilirsiniz. Örneğin kendinizi gitar çalma konusunda geliştirmek istiyorsanız YouTube vb. pek çok platformda sizlere yardımcı olacak binlerce kaynak bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, insanların eğlenmek ya da farkındalık yaratmak için hazırladığı ve “hırsızların bulamadığı 10 saklama yeri”, “şiddete meyilli erkeklerin bilmediği 10 kadın sığınma mekanı” gibi videolar, aslında bu türden kötülüklere meyilli olan insanlara adeta yol göstermekte.

Kia ve Hyundai sahiplerinin başı hırsızlarla dertte

Bu durumun çok güzel bir örneği şu sıralar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanıyor. Illionis güvenlik güçlerinden gelen açıklamalara göre, geçtiğimiz Temmuz ayının başından bu yana bölgede Kia ve Hyundai marka araçlara yönelik tam 642 hırsızlık vakası gerçekleşti. Bu sayı geçtiğimiz yılın anı döneminde ise yalnızca 74’dü. Belli iki modele yönelik hırsızlık sayılarının bu kadar artmasının sebebi ise, internette dolaşan ve 2011-2021 yılları arasında satışa sunulan bazı Kia modelleriyle 2016-2021 yılları arasında satışa sunulan bazı Hyundai modellerini kapsayan “anahtarsız çalıştırma” videoları olduğu düşünülüyor.

Normalde anahtar olmadan çalışmayan ve bu nedenle daha güvenli olduğu düşünülen bu araçların, kendi anahtarı yerine usb kablosu, tornavida, kaşık vb. gibi aygıtlarla nasıl çalıştığını gösteren bu videolar yüzünden, hırsızlık olaylarının patlama yaptığı düşünülüyor. Tabi kötü niyetli kişilere yol göstermemek adına bu videoları sizlerle paylaşamıyoruz. Ancak bu durum bile, eğlenmek için çekilen masum bir videonun başka insanları nasıl mağdur edebileceğini açıkça gözler önüne sermiş oluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.