Otomobil

Tesla Model Y güvenlik konusunda kendini fazlasıyla kanıtladı

Dünyanın en popüler elektrikli otomobil markalarından biri olan Tesla, Euro NCAP’tan 5 yıldızı kapmayı başardı.

Tesla Model Y güvenlik konusunda kendini fazlasıyla kanıtladı

Tesla, kuşkusuz dünyanın en önemli elektrikli otomobil üreticilerinden biri. Özellikle otonom sürüş moduyla sık sık gündeme gelen Tesla marka araçlar, ara sıra karıştıkları kazalarla güvenlik seviyelerinin sorgulanabilmesine neden olabiliyor. Bununla birlikte Almanya’da üretilen Tesla Model Y’ler üzerinden yapılan ve otomobil kullanıcılarının fazlasıyla önem verdiği Euro NCAP testlerinden alınan puanlar, bu ön yargıları da tamamen dağıtmış oldu.

Yapılan açıklamaya göre Tesla Model Y, tüm testlerin sonucunda 5 yıldız almaya hak kazandı. Her ne kadar bu testlerden 5 yıldız almak oldukça önemli bir başarı olsa da, açıkçası tek başına bu durum yeterli bir kriter olarak değerlendirilmiyor çünkü bu testlerden 5 yıldız alan pek çok isim mevcut. Tesla Model Y’yi rakiplerinden ayıran yönüyse, 2022 Euro NCAP derecelendirmesinde Güvenlik Yardımcısı kategorisinde %98 başarı elde etmesi. Bu da Tesla Model Y’nin güvenlik asistanı ve donanımlarının neredeyse kusursuza yakın çalıştığını gösteriyor.

Tesla Model Y güvenlik konusunda kendini fazlasıyla kanıtladı

Yetişkin Yolcu kategorisinde %97 başarı sergileyen sistem, Çocuk Yolcu kategorisinde  ise yine birçok rakibine göre çok iyi bir performans  göstererek %87’lik başarı puanı almayı başardı.

Öte yandan tüm bu başarıların güvenlik kategorisindeki ön yargıları ortadan kaldırdığını ancak hala konfor odaklı özelliklere ilişkin kesin bir yargının bulunmadığını da hatırlatalım. Nitekim geçtiğimiz gün Hollanda’da açlık grevine başlayan bir grup Tesla sahibi, araçlarının bitmek tükenmek bilmeyen hatalarından yakınarak yaklaşık 30 maddelik düzeltilmesi istenen sorunlar listesi hazırlamışlardı. Elon Musk ise bu liste karşısında hala sessizliğini koruyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.