Otomobil

Üniversite öğrencilerinden hibrit otomobil

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, hibrit otomobil üretti!


Trabzon’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi kısaca KTÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Bölümü öğrencilerinin yerli imkanlarla geliştirdiği ve Yavuz Sultan Selim adını verdikleri hibrit otomobil üretildi.

Yaklaşık 250 kilogram ağırlığındaki Yavuz Sultan Selim otomobili, yakıt olarak elektrik ve hidrojen kullanacak şekilde üretildi. Otomobilin azami hızı saate 138 kilometre ve elektronik diferansiyel ve bağımsız süspansiyona sahip. Araç, vatandaşların da yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Trabzon Vali Yardımcısı Necmettin Yalınalp, tanıtımda yaptığı konuşmada geleceğe güvenle baktıklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti : "Genç cevherlerimiz, bizim en değerli hazinelerimiz. Bu gençlere güvenerek ileriye güvenle bakıyoruz. İmkan verildiğinde neleri başarabileceklerinin somut örneği ortada. Valiliğimizin bu tür teknolojik gelişmelere desteğe her zaman açıktır" dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Hüsem de öğrencileriyle gurur duyduğunu belirtti. Hüsem sözlerine şöyle devam etti: "Bu, gençlerimizin eğitim öğretimini tamamlayıp meslek hayatını atıldıklarında ne kadar büyük işler yapabileceklerinin de bir göstergesidir. Bu yönde hepsiyle gurur duyuyoruz. Bu aracın desteklenmesi konusunda Trabzon Valiliğimize ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğümüze teşekkür ediyoruz." 

Elektrik- Elektronik bölümünden arabayı geliştiren K-Tech öğrenci grubunun başkanı Mehmet Özdemir de aracı 20 kişilik bir ekiple hazırladıklarının altını çizdi ve;

''Aracımız hidrojen ve batarya hibrit bir araç. İçerisinde yürürünü ve şarz etmesini sağlayan ve diğer tüm elektronik sistemlerin yanı sıra mekanik ve diğer tüm aksamlarının üretimi tamamen atölyemizde gerçekleştirildi. Üzerindeki sistemlerin gelişimi devam edecek. Kasasında şuan bir değişiklik yapmayı düşünmüyoruz. Elektirikli araçların geleceği sürücüsüz giden araçlar üzerine ilerliyor. Bizim de şuanda bu yönde yeni bir araç üretme yönünde çalışmalarımız var. Türkiye’yi ve Trabzon’u dünyada temsil etme yönündeki hedeflerimiz devam ediyor. Biz seri üretime araç kazandırmayı düşünüyoruz. Seri üretim yapılan araçlarda kullanılan ürünlerin üretimini sağlamayı hedefliyoruz'' sözlerine yer verdi.

Yorumlar
Ali
Lan oglum düzgün tasarlayın bu iyibir fikir ama tasarım la biraz düzgün yap.yinede helal olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.