Güncel

Kaliforniya otonom araçlara izin verdi

Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi sürücüsüz araçların bu eyalet sınırları içinde özgürce seyahat edebileceğini açıkladı.


Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi'nin verdiği karara göre, sürücüsüz araçlar Kaliforniya yollarında özgürce seyahat edebilecek. Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi aslında bu kararın temelini bir yıl önce atmış, başında anında müdahale edebilecek biri olması kaydıyla otonom sürüşlere izin vermişti. Ne var ki artık böyle bir şart yok.

Ancak kararın zamanlamasının kötü olduğunu söyleyebiliriz. Geçen ay Uber'in sürücüsüz Volvo SC 90 test aracı aracı, karşıdan karşıya geçen bir yayaya çarpmış ve maalesef hayatını kaybetmişti. Bu insanları şaşırttı çünkü söz konusu model, sadece ABD'de milyonlarca kilometre boyunca test edildi. Aşağıda verdiğimiz bağlantıda, kazayla ilgili video görüntülerini izleyebilirsiniz. 

Benzer bir vaka Tesla'da da yaşandı. Tesla Model X'i otonom modda kullanan eski Apple ve Electronic Arts mühendisi Walter Huang de 30 Mart'ta hayatını kaybetti. Ancak Tesla vakasında kullanıcı hatalarının büyük rolü olduğu iddia edildi. Zira Tesla Model X, kullanıcıyı sesli ve görüntülü bir şekilde 6 saniye boyunca uyardı lakin kullanıcı, direksiyona müdahale etmedi. Oysa ki Walter Huang'in eylemde bulunmak için 5 saniyesi vardı.

Kararın zamanlaması garip olsa da, araçların trafiğin çok yoğun olduğu yerlere girmesine izin verilmeyecek. Söz konusu yapılandırma sadece 4 ve 5. seviyedeki otonom araçlar için geçerli olacak. 4. ve 5. seviye araçlar insanların yönlendirmesine ihtiyaç duymayan teknolojilere sahipler. Hatta 5.seviyedeki otomobillerin; gaz pedalı, fren pedalı ve şanzıman gibi kullanıcıların sürüşe müdahale edebileceği ekipmanları bulunmuyor. Fakat bu araçlar bile üretici firma yetkilileri tarafından izlenip, gerekirse uzaktan kontrol edilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.