Otomobil

McLaren, yeni otomobillerinde silecek yerine bunu kullanacak!

Geleceğin teknolojisini hayata geçiriyor!

McLaren, yeni otomobillerinde silecek yerine bunu kullanacak!

Bilindiği üzere silecek demek arabanın en can alıcı parçalarından birisi demektir, özellikle kış mevsiminde karlı ve yağmurlu havalarda sileceğin olmaması demek, arabanın kullanılamaz hale gelmesi demektir. Dünyanın en iyi spor otomobillerini üreten firmalaran McLaren, geçtiğimiz günlerde yeni bir teknoloji için çalışmalarına start verdi.

Otomobilin olmazsa olmaz bileşenlerinden olan sileceği tasviye ederek, onun görevini ultrasonik güç kalkanına devretmeyi planlayan McLaren, ilginç bir teknolojiyle karşımızda. Yeni teknolojinin temelinde ultrasonik titreşim dalgaları yatıyor. Saniyenin çok küçük parçalarında insanın tam anlamıyla hissedemeyeceği şiddette dalgalar gönderen sistemle birlikte her türlü hava muhalefetine karşın tam koruma planlanıyor.

1388056557_06-mclaren-p1-paris.jpg

McLaren, bu teknoloji için şimdiden bazı patentleri aldığı, çalışmalara start verdiği internette yer alan söylentiler arasında. Prototip olarak aşağıda sunulan videonun günlük hayata yani arabalarımıza uyarlandığında gerçekten büyük bir pratiklik katacağını yadsımamak gerek. 

Titreşim dalgalarının lokal bazlı çalışabileceği de yine gelen söylentiler arasında. Bu şu demek oluyor, arabanın camının belirli bir noktasında görüşümüzü engelleyen madde veya cisim, ultrasonik güç ile birlikte anında yok edilecek. Titreşimler sayesinde kar ve buzlanmanın da tutunamayacağı cam için bu yeni teknoloji McLaren'a çok da uzak değil. Daha önce de otomobil dünyasında gerçekleştirmiş olduğu ilkler ile yapacağı teknolojinin teminatını çoktan vermişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.