Otomobil

Mercedes Benz Türk Aksaray Ar-Ge Merkezi'ni gezdik (video)

Mercedes Benz Türk Aksaray Ar-Ge Merkezi'ni gezip kamyon ve hafif ticari araç geliştirmelerinin nasıl yapıldığına göz attık. İşte o özel video.

Mercedes Benz Türk Aksaray Ar-Ge Merkezi'ni gezdik (video)

Ar-Ge konusunda önemli bir noktada olan Türkiye'de bu alanda önemli teşvikler de var. Yerli ve yabancı birçok markanın Ar-Ge merkezinin bulunduğu ülkemizde Mercedes Benz de bu alanda faaliyetler yürütüyor. Firmanın Aksaray'da bulunan Ar-Ge merkezinde kamyon ve hafif ticari araçların geliştirme ve testleri yapılıyor.

Mercedes Bent türk Ar-Ge merkezini gezdik (video)

Günübirlik bir ziyaret ile gezdiğimiz Ar-Ge merkezinde bize bilgiler veren Mercedes Benz Türk Ar-Ge Direktörü Mustafa Üstertuna, ne gibi testler yapıldığını da anlattı. Aksaray AR-GE Merkezi, 8,4 milyon avroluk yatırımın neticesinde 2018 yılında faaliyete alındı. Merkez, Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin global ağı içerisinde tüm dünyaya kamyon yol testi onayı veren ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olma özelliğini taşıyor.

Mercedes Benz Türk Ar-Ge Direktörü Mustafa Üstertuna
Mercedes Benz Türk Ar-Ge Direktörü Mustafa Üstertuna (Sağda)

Sanal ve Karma Gerçeklik teknolojileri kullanılıyor

Aksaray'daki merkez ayrıca, Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleriyle birlikte sayılı global “Yetkinlik Merkezleri”nden biri. Sanal ve Karma Gerçeklik teknolojileriyle dünyadaki diğer AR-GE merkezlerindeki mühendisler ile eşzamanlı olarak çalışılabilmesiyle hem zamandan hem de maliyetlerden avantaj sağlanıyor.

CarPlay sertifikalı bilgi ekranlı burada geliştirildi

Mercedes-Benz Türk Ar-Ge ekibi ve Mekatronik ekibi, Mercedes-Benz Türk’ün Ar-Ge konusundaki gururlarından bir diğeri olarak bir ilke imza atılmasını sağladı. Mercedes-Benz Türk, kamyonlar için Apple CarPlay sertifikalı ve dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemini geliştirdi.

Türkiye'nin en büyüklerinden

Şirketin Türkiye’de ürettiği kamyon ve otobüsleriyle 2018 yılında ülke ekonomisine sağladığı ihracat geliri 1,2 milyar avroyu aştı. Buna ek olarak; Ar-Ge ve Bilişim Teknolojileri alanlarında yurt dışına sağladığı hizmetler ile Türkiye’nin toplam hizmet ihracatı tutarına yaklaşık 80 milyon dolarlık katkı sağladı. Şirket, 2018 yılında gerçekleştirdiği yaklaşık 80 milyon dolarlık Ar-Ge ve Bilişim Teknolojileri hizmetleri ihracatı ile Türkiye’nin En Büyük 500 Hizmet İhracatçısı’ndan biri seçildi.

İşte Mercedes Benz Türk Aksaray Ar-Ge Merkezi ve bu merkezde yapılan çalışmaları anlatan video: 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.