Otomobil

Mercedes geleneksel otomobil üretimini bitiriyor!

Elektrikli araçlara en büyük yatırımı yapan geleneksel araç üretici firmalardan biri olan Mercedes yeni kararı ile çok yakın bir gelecekte sadece elektrikli araç üretimine geçecek.

Mercedes geleneksel otomobil üretimini bitiriyor!

Tesla'nın yaktığı elektrikli araç ateşi hızla yayılmaya devam ediyor. Aslında 1800'lerin sonlarında oldukça yaygın olan elektrikli araçlar 1900'lerin başlarında tamamen içten yanmalı motorlara teslim olmuştu çünkü o zamanlar teknoloji elektrikli araçlar için yeterince gelişmiş değildi.

Artık ise batarya teknolojisi çok büyük yol kat etmiş durumda. Tesla yeni nesil bataryaların hem çok güçlü hem de çok uzun mesafeler kat edebilen otomobillere izin verdiğiniz güzel bir şekilde kanıtladı.

Mercedes geleneksel otomobil üretimini bitiriyor! - Resim : 1
Mercedes EQT ile ticari elektrikli sınıfına da girmeye hazırlanıyor.

Geleneksel içten yanmalı yani benzin ve dizel motorlu araçların üreticileri ise elektrikli meselesine bir süre uzak durdular. Hatta bunun gelip geçici bir heves olduğuna ve uzun süreli olmayacağına dair birçok açıklamaya da imza attılar. Fakat görünüşe göre özellikle Alman üreticiler elektriklinin bir geleceği olduğuna ilk ikna olanlar arasında. Zira Volkswagen ve Mercedes farklı modeller ile elektrikli araç üretimine ciddi bir şekilde başlayan ilk üreticiler oldular.

Mercedes 2030 yılında sadece elektrikli araç üretecek

Bugünlerde ise Mercedes cephesinden gelen bir açıklama herkesi şaşırttı. Kurucu ortağı Karl Benz ile benzinli motorun mucidi sayılan firma zaten geçtiğimiz aylarda artık yeni benzinli motor geliştirmeyeceğini, sadece var olanlar ile devam edeceğini duyurmuştu. Şimdi de elektrikliye geçiş sürecini oldukça hızlandıracağını açıkladı.

Halihazırda EQB, EQC, EQS ve EQT gibi elektrikli modelleri bulunan Mercedes bu modellerin satışından memnun kalmış olacak ki 2025 yılında üretim adedinin %50'sinin elektrikli olacağını ve 2030 yılında artık %100 itibari ile elektrikli araç üretimine geçeceğini duyurdu. Firma bunun için 2030 yılına kadar tam 40 milyar Euro gibi bir yatırım yapmayı planlıyor.

Tabi ki böyle bir amaç beraberinde büyük batarya tesisi yatırımlarını da getirecektir. Firmanın halihazırda ortaklarıyla birlikte 9 adet batarya üretim tesisi bulunuyor. Yakın bir gelecekte 8 adet daha devasa çapta batarya üretim tesisi kurulması planlanıyor. Bu tesislerde üretilmesi planlanan yeni nesil bataryalar Mercedes'in halihazırdaki tüm binek ve ticari araçlarının %90'ına uyumlu hale gelecek.

Mercedes CEO'su Ola Källenius bu konuda önümüzdeki 10 yıl içinde elektrikli araçların kırılma noktasının gerçekleşeceğini ve bu gerçekleştiğinde Mercedes'in bu konuya hazır olmasını istediklerini belirtiyor. Böylece firma Nokia ve Kodak gibi yeniliklere ayak uyduramayıp yok olan bir firma olmaktan kurtulmayı planlıyor.

Yorumlar
Ata
Tüm dünyada artık icten yanmalı araçlara son verilmeli belli bir yaştaki araçlarda trafikten men edilmeli. Yerine makul fiyatlı çok hız yapmayan Elektrikli araçlar yapılmalı. Yaşanacak başka dünya yok.. para ile alamayacağımiz şeyler odak noktamız olmalı ..
Cevapla
d3m1r
petrolün sonu geliyor.
Cevapla
HACI
Elektrikli araçlar şu anda lüks pili içten yanmalı motorların ömründen çok kısa ve pahalı. Şimdilik cazip değil.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Batarya yerine beş yüz kiloluk mıknatıs koyun mıknatıs ın enerjisiyle çalışsın
Cevapla
Emre
Duymamış olalım bunu.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.