Nissan, tamamen elektrikli bir gelecek için içten yanmalı motor geliştirme çalışmalarını durdurdu.

Elektrikli araç piyasasında birazcık geride kalan Nissan, yeni içten yanmalı motorların geliştirilmesine yönelik tüm yatırımlarını durduracağını ve tamamen elektrikli bir geleceğe odaklanacağını açıkladı.

Nissan, tamamen elektrikli bir gelecek için içten yanmalı motor geliştirme çalışmalarını durdurdu.

Nissan’ın geleceği elektriğe odaklanmış olsa da, geçişin anında olmayacağını kabul ediyor. Nissan’ın AMIEO bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Planlama Sorumlusu Francois Bailly, Drive adlı Avustralya yayınına verdiği röportajda, mevcut içten yanmalı motorların e-Power sistemi aracılığıyla hibrit formda araçları çalıştırmaya devam edeceğini belirtti. Bu yaklaşım, Nissan’ın mevcut teknolojisini kullanarak geleneksel içten yanmalı motorları kademeli olarak devre dışı bırakmasına olanak tanıyor.

Nissan’ın ikonik performans modellerinin meraklıları endişelenmesin, çünkü Ariya Nismo’nun yakın zamanda tanıtılması, Nissan’ın performans mirasını elektrikli çağa uyarlayabildiğini gösteriyor. Gelecek nesil GT-R’nin akıbeti belirsiz olsa da, Bailly’nin yorumları hem hibrit hem de tamamen elektrikli seçeneklerin değerlendirildiğini gösteriyor. Nissan Hyper Force konsept aracı dikkate alındığında, elektrikli GT-R'nin yeniden hiper otomobil dünyasında büyük yankı uyandıracağı söylenebilir.

Nissan, tamamen elektrikli bir gelecek için içten yanmalı motor geliştirme çalışmalarını durdurdu. - Resim : 1

Nissan’ın tamamen elektrifikasyona odaklanma kararı, diğer Japon otomobil üreticilerinin yaklaşımıyla tezat oluşturuyor. Toyota, Subaru ve Mazda, biyoyakıtlar, hidrojen ve sentetik yakıtlar gibi alternatif yakıtlarla çalışan yeni karbon nötr içten yanmalı motorlar geliştirmek için iş birliği yapmayı tercih ediyor. Bu yakıtlar umut vaat etse de, Nissan mevcut teknolojisinin elektrikli araçlar içten yanmalı motorlu araçlarla maliyet eşitliğine ulaşana kadar yeterli olacağına inanıyor.

Nissan, tamamen elektrikli bir gelecek için içten yanmalı motor geliştirme çalışmalarını durdurdu. - Resim : 2

Nissan, bu elektrikli yolculuğunda birkaç yeni model tanıtmayı planlıyor ve bu modellerin hepsi mevcut içten yanmalı motorları hibrit konfigürasyonlarda kullanacak. Elektrikli araçların benimsenme oranının yavaşlaması konusunda endişeler olsa da, Nissan elektrifikasyon taahhüdünde kararlı ve her pazarın özel gereksinimlerine göre güç aktarma organı stratejisini uyarlıyor.