Otomobil alıp satanlar dikkat! Kara liste uygulaması başladı

Otomotiv firmaları ve galericiler 'al-sat' işi yapanları kara listeye almaya başladı. Amaç ikinci el araç sektöründe 30-40 bin TL fazlasına satanları önlemek.

Otomobil alıp satanlar dikkat! Kara liste uygulaması başladı

İkinci el araç piyasası çok uzun zamandır kötü durumda. Uçuk fiyatlar yetmezmiş gibi piyasanın fiyat değerleri hala artıyor. Bazı kişiler araçları al sat politikası uygulayarak normalden daha yüksek fiyatlara satıyor. Otomotiv sektörleri ve galericiler şimdi bunun önüne geçmek için kolları sıvadı. 

Çip krizi ve koronavirüs salgını ile daha kötü hale gelen otomobil piyasası araç sahiplerini ve alıcıları zor duruma sokuyor. Türkiye'de de derinden etkileri hissedilen piyasa değerleri her gün yükselmiyor. Tedarik sorunlarıyla birlikte otomobil sektöründe uzun bir karışıklık mevcut diyebiliriz.

Otomobil alıp satanlar dikkat! Kara liste uygulaması başladı

kara liste otomobil

Türkiye'de 2021 Ekim'de otomobil satışlarında bir gerileme söz konusu oldu. Neredeyse yarı yarıya bir gerileme gözlendi. Eylül ve Ekim'de başlayan problemler Kasımda da devam ediyor. Piyasada otomobil bulmak zorlaşıyor. Bekleme süreleri de gittikçe artıyor. Tedarik sorunları esasen 2020 başında başlamıştı. Sektördeki karışıklığı bazıları fırsatı bildi ve al-satçılar başladı.  Lansman döneminde özel fiyatla bayiden alınan araçlar ikinci el piyasasında daha yüksek fiyatlarla satışa sunulmaya başlandı. Hal böyle olunca bu duruma bir dur demek gerekti. Bayi fiyat ile galeri fiyat arasında 30-40 bin TL farkın olması bazılarının dikkatini çekti. Otomotiv sektöründe dengeler tamamen bozuldu. Şimdi bu haksız kazancın önüne geçilmek için kara liste dönemi başladı.

Bazı isimlerin farklı bayilerden araç alıp sattıkları tespit edildi. Kara liste sayesinde artık al-satçılar yayınlanacak. Böylece piyasadaki güven dengesinin tekrar sağlanması amaçlanıyor. Şüpheli durumlarda firmalar sisteme girip sorgulama yaparak haksız kazancın önüne geçebilecek.