Otomobil

Otomobil dünyasında ikinci dalga! Fiyatlarda büyük artış olabilir

Sıfır otomobil pazarında üreticilerin yaşadığı çip krizini hepimiz biliyoruz. Şimdi ise plastik krizi gündeme geldi.

Otomobil dünyasında ikinci dalga! Fiyatlarda büyük artış olabilir

İlk kez 2019 yılının son aylarında karşımıza çıkan koronavirüs, 2020 yılının Mart ayında ülkemize giriş yapmıştı. Sağlık sektörünün yanı sıra sosyal yaşantımızı da olumsuz etkileyen salgının sıfır araç piyasasında çip krizine neden olduğunu biliyoruz. Tam kapasite ile çalışamayan otomotiv devleri, sıfır otomobil üretiminde büyük zorluklar yaşıyor. Hatta bildiğiniz üzere Japonya merkezli üretici Toyota, geçtiğimiz günlerde üretimi durdurma kararı vermişti.

Otomobil dünyasında ikinci dalga! Şimdi de plastik krizi!

Tüm bu gelişmelerin ardından şimdi de bir başka kriz kapıda gibi görünüyor. Gelen bilgilere göre şirketler, plastik parça üretiminde büyük sorunlar yaşıyor. Hatta bu durumun yakın bir zaman dilimi içerisinde krize döneceğine yönelik söylentiler aldı başını gidiyor. Ortaya çıkan detaylar, bundan sonraki süreçte her şeyiyle dopdolu bir sıfır araç almanın da zorlaşacağını bizlere söylüyor.

Eğer yaşanan sıkıntılar daha da büyürse, bazı paketlerdeki özellikleri taksit taksit alabileceğiz. Örnek vermek gerekirse bir otomobilin en dolu versiyonunu satın aldınız ancak aracın jantları, katlanır aynaları veya diğer çeşitli özellikleri servis tarafından daha sonradan takılabilecek. Böyle bir durumda tüketicilerin ciddi bir sıkıntı yaşayacağını söylemek herhalde yanlış olmayacaktır. Umarız zaten sıfır araç almanın zor olduğu ülkemizde bir de bu tarz sorunlar ile karşılaşmayız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.