Otomobil

Otomobil fiyatlarının tekrardan artması üzerine hükümetten ÖTV indirimi açıklaması geldi!

Son dönemde yapılan ÖTV matrah değişikliği sayesinde otomobil fiyatları bir nebze de olsa düşmüştü. Fakat fiyatların tekrardan yükselmesi, yeni bir indirim beklentisi doğmasına zemin hazırladı.

Otomobil fiyatlarının tekrardan artması üzerine hükümetten ÖTV indirimi açıklaması geldi!

Son dönemde artan otomobil fiyatları hükümetin bu konu hakkında açıklama yapmasını zorunlu kıldı. Açıklama ekonominin başındaki isim bakan Nebati'den geldi.

Hali hazırda otomobil fiyatlarının yüksek olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Piyasayı az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere kısa süre önce ÖTV matrahlarında bir düzenleme yapılmış ve giriş seviyesi olarak tabir ettiğimiz otomobillerin fiyatlarında ciddi düşüşler yaşanmıştı.

Fakat aradan geçen zamanda gelen zamlar sonrasında bu indirimlerin çok bir cazibesi kalmadı. Malum bu güncelleme sadece giriş seviyesi otomobillere uygulanmıştı. Lakin gelen zamlarla birlikte en alt ÖTV seviyesinde yer alan otomobiller, bir üst kademeye geçince fiyatlar da direkt olarak artmış oldu.

Otomobil fiyatlarının tekrardan artması üzerine ÖTV indirimi açıklaması geldi!

Bu artış, 2023 yılında otomobilde yapılacak olan ÖTV indirimi beklentisini de beraberinde getirdi. Malum, CHP liderinin ÖTV çıkışı sonrasında, ÖTV indirimine ilişkin beklentiler zirve yapmıştı. Fakat sonrasında hükümetten bu konuda bir adım gelmedi.

ÖTV indirimine ilişkin beklentilerin artması üzerine hükümet cephesinden konu ile ilgili kısa bir açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, konu ile ilgili yaptığı açıklamada böyle bir indirimin gündemlerinde olmadığını belirtti. Nebati, otomobile olan talebin yüksek olduğunu, hatta insanların alacak otomobil bulamadığını söyledi. Böyle bir tabloda ÖTV indiriminin söz konusu olamayacağını sözlerine ekledi.

Kısaca özetlememiz gerekirse, sıfır otomobile yoğun bir talep olduğu için, mevcut şartlarda ÖTV indirimi söz konusu olmayacak. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Burak Purgaç
Evet otomobil sıkıntısı var.fakat ÖTV indirimi yapmişsin talep yok ne anlamı var.talep varken yapacaksanız yapın ki kıymeti olsun.en azından piyasaya 3 beş bin fazladan yeni araç girer böylece herkez bütçesine göre iyi yada kötü bir araç alma imkanı dogar
Cevapla
Bayram
Gurbetcilerimizin ülkemize iki yıllık getirdikleri arabalar ülkemizde satış yapılsın.
Cevapla
Bayram
Avrupa gümrük ikinci el araba piyasası açılsın araba piyasası nasıl düşer ozanan görün ülke içinde gelir kaynağı olur.
Cevapla
Mehmet
Bunların en büyük kazanclari lari Ötv de bir araba alirken 2 araba fiyati veriyoruz bir araba fiyati bunlar bizde vergi alıyorlar
Cevapla
Daimi
Ülkenin en fazla 2 oy almış parti liderinin kemal Kılıçdaroğlu adını söylemekten korkan insanlar sizin utanacağınız günler yakın.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.