Oyun

Microsoft'un Activision satın alımı yılan hikayesine döndü

Microsoft ile Activision Blizzard arasında yaşanan satın alım süreci, 7’den 70’e her kesimi rahatsız etmişe benziyor.

Microsoft'un Activision satın alımı yılan hikayesine döndü

Microsoft, Windows işletim sistemi sayesinde dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri haline gelse de Amerikalı teknoloji devinin artık Windows’tan bağımsız bir süper güç halini aldığı bir gerçek. Ancak şirketin bununla yetinmek gibi bir niyeti olmadığı için uzun bir süredir oyun sektörüne de etkili bir giriş yapabilmenin derdinde. Bu kapsamda gözüne ünlü oyun şirketi Activision Blizzard’ı kestiren Microsoft, bu şirketi alabilmek için 69 milyar doları da gözden çıkarttı.

Ancak söz konusu teklifin üzerinden bir hayli zaman geçmesine ve tarafların her konuda anlaşmasına rağmen, bu birliktelik bir türlü nihayete eremiyor.

Microsoft'un Activision satın alımı yılan hikayesine döndü

Bu durumun sebebi ise başta Sony olmak üzere pek çok rakibin bu satın alım sürecine karşı geliyor olması. Hatta geçtiğimiz günlerde ABD Federal Ticaret Komisyonu da yaptığı soruşturmaları bitirmiş ve bu alımın sektördeki rekabeti olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle dava yoluna gitmişti.

İşte bir taraftan rakipleri diğer taraftan Federal Ticaret Komisyonu kararları ile uğraşan Microsoft’un karşısına şimdi bir de oyuncular çıktı. Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen olaya göre, 10 kişiden oluşan bir oyuncu grubu Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının oyun piyasasındaki rekabeti bitireceğini ve bu durumun da ABD yasalarına aykırı olduğunu dile getirerek, şirket aleyhine dava açtı. Tabi bu kadar büyük şirketlerle uğraşan Microsoft için bu son dava ne derece korkutucu olur orası tartışılır ancak bir gerçek var ki o da Activision Blizzard, Microsoft’a yar olmayacak gibi görünüyor.

Yorumlar
yakup
satın alıcaksan bastır parayı al
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.