Otomobil satışları azalmaya devam ediyor

Temmuz ayının geride kalmasıyla birlikte, yeni veriler ortaya çıkmaya devam ediyor. İşte Ocak-Temmuz dönemine ait otomobil satış sayıları.

Otomobil satışları azalmaya devam ediyor

Sıfır otomobillerin satışları günden güne düşmeye devam ediyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan son açıklamaya göre, Ocak-Temmuz dönemini kapsayan süreçte 410.110 adet satış gerçekleşti. Ancak geçtiğimiz yılın aynı dönemi baz alındığında bu sayı %7,3’lük düşüş manasına geliyor.

Öte yandan aylık bazda bakıldığında ise durum biraz daha iyimser bir hal alıyor. Buna göre 2022 yılının Temmuz ayında gerçekleşen sıfır otomobil satışı 52.206 adetken, 2021 yılının Temmuz ayında bu sayı 47.849 adetti. Her ne kadar aylık bazda %10’un üzerinde bir artış görsek de, otomotiv sektörü temsilcileri bu sayının beklentilerin altında olduğunu dile getiriyor.

Özellikle Haziran ayında satılan araç sayısının 80.652 olduğu düşünüldüğünde Temmuz ayında gerçekten büyük bir çekilme yaşandığını söyleyebiliriz. Tabi burada akıllara şu soru geliyor: Sıfır otomobil satışları neden azalıyor?

Otomobil satışları azalmaya devam ediyor

Uzmanlar bu soruya temelde 3 farklı yanıt veriyorlar. Buna göre vatandaşın sıfır otomobil tercihini bekletmesinin en önemli nedeni alacak araç bulamaması. Tedarik zincirinde devam eden problemler sıfır araç teminini güç bir duruma sokuyor. Kredi kanallarının daraltılması da araç satışlarını olumsuz etkileyen ikinci sebep olarak gösteriliyor. Bilindiği üzere her ne kadar resmi faiz oldukça düşük seviyelerde seyretse de, bankalar tarafından talep edilen faiz hem çok daha yüksek hem de bu oranların kabul edilmesi de kredinin alınacağını garantilemiyor.

Uzmanlara göre sıfır araç talebini dizginleyen üçüncü sebepse bir türlü bitmek bilmeyen ÖTV düzenlemesi söylentileri. Kimi kullanıcılar olası bir ÖTV düzenlemesi nedeniyle terste kalmamak için yeni araç beklentilerini bir süre daha ertelemekteler. Bakalım yılı geri kalan döneminde bu problemlerin hangileri çözüme kavuşabilecek?