Otomobil satışları dünya genelinde düşüyor

Dünya genelinde hissedilen ekonomik sıkıntılar, bazı sektörleri daha derinden etkiliyor. İşte Avrupa’da bundan nasibini aldı ve 1993 yılından bu yana yaşanan en kötü dönemi geride bıraktı.

Otomobil satışları dünya genelinde düşüyor

Otomobil satışları ekonomilerin gücünü görebilmek için önemli bir veridir. Özellikle bu satış türünde yaşanan ciddi gerilemeler, o ekonomilerin sıkıntılı zamanlar geçirdiğine işaret etmektedir. İşte bu açıdan bakıldığında Avrupa’nın şu sıralar oldukça zor zamanlar geçirdiğini söyleyebiliriz.

Yapılan bir araştırmaya göre, Haziran ayında Avrupa yollarına çıkan yeni araç sayısı 1.053.807 adetle sınırlı kaldı. Peki bu ne manaya geliyor? Araştırma sonuçları, geçtiğimiz yılın aynı ayında bu sayının 1.268.508 olduğunu söylüyor. Yani bu yıl geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre neredeyse %20’lik bir düşüş var. Bu Avrupa için 1993 yılından sonra yaşanmış en büyük dönemsel gerileme olarak tarihe geçti.

Otomobil satışları dünya genelinde düşüyor

Ancak bu veri içerisinde çok önemli bir başka problemi daha içeriyor. Buna göre 2020 yılının Nisan ayından bu yana, aylık dönemlerde elektrikli araç satışlarında gerileme yaşanmamıştı. Bununla birlikte, Haziran 2022 dönemi bu rekoru da bitirmiş oldu. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında yaklaşık 233.000 adet elektrikli araç satılmıştı. Oysa ki bu ay sayı 215.000 adette takıldı. İşte Avrupa için tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteren asıl veri de bu.

Son olarak satılan elektrikli araçların yaklaşık %40’ının PHEV yani hibrit ve içten yanmalı motorları bir arada bulunduran, kalan %60’ının ise tam elektrikli olan modellerden oluştuğu duyuruldu.