Snapchat'ten 100 bin dolarlık ödeme müjdesi

Snap, Snapchat'teki popüler şarkıların arkasında yer alan bağımsız müzisyenlere ödeme yapmak için yeni bir hibe programı oluşturdu.

Snapchat'ten 100 bin dolarlık ödeme müjdesi

Bir blog gönderisine göre, Snapchat Sounds Creator Fund'ı "video kreasyonlarını yönlendirmede, internet trendlerine ilham vermede ve kültürel anları tanımlamada oynadıkları kritik rol için ortaya çıkan bağımsız sanatçıları tanımak" için yarattı.

Ağustos ayından itibaren fon, Snapchat Sounds'da DistroKid aracılığıyla müzik dağıtan sanatçılara her ay toplam 100.000 dolara kadar ödeme yapacak. Şimdilik program her ay 20 şarkı ile sınırlı. Snapchat'in seçtiği şarkıların her birinin arkasındaki sanatçılar 5.000 dolar alacak. Snap'in küresel müzik ortaklıkları başkanı Ted Suh, "Snapchat'te yaratıcılığı yönlendiren bağımsız ve gelişmekte olan sanatçıları desteklemek istiyoruz" dedi.

Snapchat'ten 100 bin dolarlık ödeme müjdesi

Sanatçıların hak kazanabilmeleri için en az 18 yaşında (veya bir ebeveyn veya vasiden yazılı izin almışlarsa 16) olması gerekiyor. Snap, sanatçıların hibe başvurusunda bulunamayacağını ve alıcılara kendi takdirine bağlı olarak kendisinin karar vereceğini söylüyor.

Snapchat, Ekim 2020'de Sounds özelliği aracılığıyla kullanıcıların enstantanelere müzik eklemesine izin vermeye başladı. İçerik oluşturucular Sounds'dan müzikle 2,7 milyardan fazla video hazırladı ve toplamda 183 milyardan fazla görüntüleme elde etti. Snapchat Sounds Creator Fund, çalışmaları platformda viral hale gelen veya içerik oluşturucuların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olan müzisyenleri ödüllendirmenin makul bir yolu gibi görünüyor.