Otomobil

Otomobillerin ÖTV matrahları değişti! İşte yeni oranlar...

Elektrik motorlu binek otomobiller için özel tüketim vergisi (ÖTV) matrahlarında değişikliğe gidildi. Değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Otomobillerin ÖTV matrahları değişti! İşte yeni oranlar...

Söz konusu Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla sadece elektrik motorlu olan binek otomobiller için özel tüketim vergisi oranlarına esas ÖTV matrahlarında değişikliğe gidildi.

Elektrikli otomobiller için ÖTV matrahlarında yapılan değişiklikler şu şekilde;

Motor gücü 160 kW'ı geçmeyenlerden, yüzde 10 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 700 bin liradan 1 milyon 250 bin liraya yükseltildi. Motor gücü 160 kW'ı geçenlerden yüzde 50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği ise 750 bin liradan 1 milyon 350 bin liraya çıkarıldı.

Otomobillerin ÖTV matrahları değişti! İşte yeni oranlar... - Resim : 1

Çin'den ithal edilen elektrikli taşıtlar için ek vergi

Otomobillerin ÖTV matrahları değişti! İşte yeni oranlar... - Resim : 2

Çin'den ithal edilen elektrik motorundan tahrikli taşıtlar için yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanacak. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ilgili gümrük tarife istatistik pozisyonunda sınıflandırılan sadece elektrik motorundan tahrikli diğer taşıtlardan Çin Halk Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatında yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.