Otomobil

Otomotiv ihracatının artması sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü

Otomobil sektöründe yaşanan durgunluk haberlere konu olmaya devam ederken, ihraç edilen otomotiv sayısının artması en azından milli gelir açısından güzel bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

Otomotiv ihracatının artması sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü

Hem dünya hem de ülkemiz oldukça sıkıntılı bir ekonomik dönemden geçiyor. Hemen her şeyin neredeyse her gün zamlandığı, otomobilin yeniden ihtiyaç kategorisinden lüks kategorisine doğru kaymaya başladığı şu günlerde, güzel bir habere adeta hasret kaldık diyebiliriz. İşte otomotiv sektöründen gelen ihracat artışı haberi, en azından ülkeye girecek dolar miktarının artması bakımından son derece güzel bir gelişme olarak değerlendirildi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Kasım ayı itibariyle otomotiv ihracatı toplam %13,7 oranında artış gösterdi ve ticaret hacmi de bu sayede 2 milyar 875 milyon dolara ulaştı. Bu satışın detaylarına baktığımız zaman, binek otomobil ihracının yalnızca %2 oranında artış gösterdiği anlaşılırken, kamyon / kamyonet türü araç ihracının da otobüs / minibüs ihracının da %33 büyümesi WRsevinçle karşılandı.

İhracat yapılan ülkeler sıralamasında da yine ilk sırayı 387 milyon liralık ticaret hacmiyle Almanya alırken, onu takip eden isim 296 milyon dolarla Fransa oldu. Ancak her iki ülkeye yapılan ihracatın da geçtiğimiz yılın kasım ayına göre %2 oranında gerilediğini belirtelim. Öte yandan İtalya’ya yapılan ihracatın %49 oranında arttığını ve ticaret hacminin 270 milyon dolar seviyesine yükseldiğini de belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.