Mobil

Huawei için umut ışığı! İddianame reddedildi!

Tutuklanmasının üzerinden dört yılı aşkın bir süre geçtikten sonra, Huawei Finans Direktörü Meng Wanzhou'nun uzun süren yasal savaşı bu hafta resmi olarak sona erdi.

Huawei için umut ışığı! İddianame reddedildi!

Reuters'e göre cuma günü, ABD Bölge Yargıcı Donnelly, Meng aleyhindeki iddianameyi reddetti. ABD adına Kanadalı yetkililer, Meng'i İran'a yönelik Amerikan yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla 2018'de tutuklamıştı.

Aynı zamanda Huawei'nin kurucusu ve CEO'su Ren Zhengfei'nin kızı olan Meng, sonraki üç yılını, banka dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılık suçlamalarından 30 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kaldığı ABD'ye iade etme girişimleriyle mücadele ederek geçirdi. Donnelly, iddianameyi "ön yargı” gerekçesiyle reddetti ve bu Adalet Bakanlığı'nın Meng'e karşı aynı suçlamaları tekrar gündeme getiremeyeceği anlamına geliyor.

Huawei için umut ışığı! İddianame reddedildi!

Meng geçen yıl ABD savcılarıyla bir anlaşma yapmadan önce, üç yıl ev hapsinde kaldı. Gözaltı, ABD ile Çin arasındaki ilişkileri gerdi ve uluslararası bir krize yol açtı. Çin, Meng'in tutuklanmasından birkaç gün sonra iki Kanadalıyı, Michael Spavor ve Michael Kovrig'i tutukladı. Daha sonra bu kişiler Meng, Adalet Bakanlığı ile ertelenmiş bir kovuşturma anlaşması imzaladıktan hemen sonra serbest bırakıldılar. Anlaşmanın bir parçası olarak Meng, Huawei'nin İran'daki işi hakkında yanlış beyanlarda bulunduğunu kabul etti. Meng, Donnelly'nin davayı düşürmesin ardından aynı gün Çin'e uçtu.

Huawei ve yan kuruluşları, ABD'de hala ciddi suçlamalarla karşı karşıya. Bunlardan en önemlisi, Adalet Bakanlığı’nın yakın zamanda şirkete yönelik bir cezai soruşturmaya müdahale etmeye çalıştıkları iddia edilen iki Çinli casusa karşı suçlamalarda bulunması. Bu haftanın başlarında FCC, bir grup Çinli şirketin yanı sıra Huawei'nin telekom ve video gözetim ekipmanlarını da yasakladı. Meng şu anda şirketin dönüşümlü başkanı ve başkan yardımcısı ve CFO'su olarak görev yapıyor.

Yorumlar
Osman
Bende bi bok oldu sandıydımq
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.