Otomobil

ÖTV zammından sonra 2. el otomobil fiyatları

ÖTV oranlarındaki değişim ikinci el otomobil pazarını da olumsuz etkiledi. Peki sektörün geleceği nasıl şekillenecek?

ÖTV zammından sonra 2. el otomobil fiyatları

31 Ağustos gününe kadar piyasadaki temel beklenti ÖTV oranlarında düşüş yaşanması yönünde idi ancak yapılan değişiklikler herkesi şoka uğrattı. Hemen hemen bütün otomobillerin fiyatları güncellenirken bu güncellemeler neticesinde ciddi fiyat artışları meydana geldi.

Özellikle premium olarak nitelendirilen araçların fiyatları oldukça uçuk seviyelere gelirken, yerli otomobillerin de fiyatları zamlandı. Sıfır araba fiyatlarının bu denli zamlanması sonrasında gözler tabii ki de ikinci el otomobil pazarına yöneldi.

İkinci el otomobil pazarı ÖTV zammından nasıl etkilendi? İşte cevabı

Bilindiği üzere ikinci el otomobil pazarı ÖTV oranlarındaki değişiklikten önce de zaten adeta yanıyordu. Fiyatlar oldukça yüksekti ve tüketici de bu durumdan fazlasıyla şikayetçiydi. Ancak bunu satışlarda görmek zor.

Ortaya çıkan verilere göre geçtiğimiz ay ikinci el online oto satışları, bir önceki seneye göre %52 oranında artmış durumda. 2020 yılının Temmuz ve Ağustos ayları kıyaslandığı zaman ise bir miktar düşüş olduğunu gözlemliyoruz. Peki ama sıfır araç fiyatlarındaki zamlar ikinci el pazarında gelecek ayları nasıl etkileyecek?

ÖTV zammından sonra 2. el otomobil fiyatları - Resim : 1

Burada maalesef olumsuz bir tablo olduğunun altını çizelim. Sıfır fiyatları arttığından dolayı muhtemeldir ki insanlar ikinci el pazarına yönelecek ve bu durum fiyatları arttıracak. Sektörün önemli temsilcilerinden Otomerkezi.Net CEO'su Muhammed Ali Karakaş da bunu doğruluyor.

Karakaş'a göre yıl sonuna kadar premium arabalarda %20 diğer arabalarda ise %10 civarı bir fiyat artışının yaşanması kimseyi şaşırtmayacaktır. Hatta bu artışlar yavaş yavaş olmaya başladı bile. Bakalım ilerleyen zamanlarda ikinci el otomobil piyasası nasıl bir hal alacak? Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Devlet mekanizmaları devreye girecek....
Alan inşallah kıredi ödeyecek, galerici arkadaşlar kolleksiyon yapacak, bazı kişiler kurnazlık adı altında kar yapacak....... Perde kapandı alan yok soran yok şişirme yapın nereye kadar ..... Millet doydu reklam reklam reklam da sıra daha sonrası....👋👋👋👋👋
Cevapla
Misafi
Herkes bi araba alıp satıp para kazanmanin peşinde bu iş meslek haline gelmiş vatandaş 50000 tl ye araba alırsa 55 60 bine satmayı düşünüyor el degistikce fiyatlar yukseliyor piyasa yukseliyor alip satma işi olmasa herkes Binici olsa aldığı bi arabaya 5 yıl 10 yıl binse durum biraz daha değişir
Cevapla
Kay
Ben ucuzlar ise bir tane alabilirmiyim acaba🤔
X Artık Biliniyor
Bence Devletimiz tanzim satış noktaları kursun bu konuda.Yok öyle fırsatçılık.Geride kaldı o günler. Heytttt.Eyyyyyy.
Cevapla
Misafir
Alan satan galerici kârcı piyasayı yükseltiyorlar. Devlette ötv arttırıyor. Tepkinizi gösterin 3 ay araba almayın satmayın. Görelim fiyatlar düşüyor mu yükseliyor mu?
Cevapla
Bir dost
Ben bunu hep söylüyorum almayın paranızı yerde mi buldunuz ki öylede olsa insan bile bile kazilanmayi istemez alma bekle 100bine almış 230bin diyor alma kiredisi borcu var sen o fiyata olma bak nasıl düşürüyor bilerek kaldırılmak enayiliktir bence
Salih ikbal
Maalesef biz millet olarak hiç bir şeye tepki vermeyi bir türlü yapamıyoz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.