Otomobil

Pirelli'den yeni teknolojik lastik

Pirelli, ilk olarak 30 yıl önce yollarla buluşturduğu ve performans, güvenirlik ve güvenlik özellikleriyle ön plana çıkan P Zero’nun yeni neslini tanıttı.


İlk kez 30 yıl önce pazara sunulan P Zero’nun yeni sürümünü pazara sundu. Pirelli yeni P Zero ile performans, güvenilirlik ve güvenlikle ilgili artan talepleri karşılamanın yanı sıra, her araç modeline uygun ölçülerde lastik üretmek anlamına gelen Mükemmel Uyum-Perfect Fit stratejisini de güçlendirmeyi hedefliyor.

 

Lastiğin yeni alt tabaka bileşenleri sürüş hakimiyeti ve yuvarlanma direncini iyileştirirken, ileri mekanik özelliklere sahip yenilikçi polimerler hem ıslak hem de kuru koşullarda performansı optimize etmeyi sağlıyor. Daha derin ve boylamasına olan yenilikçi sırt desen tasarımı sayesinde ise, daha fazla suyun dışarı atılması mümkün oluyor.

1462208933_pirelli-pzero2.jpg

Formula 1 lastiklerinin gerçekleştirdiği gibi en yüksek hızda bile maksimum istikrarı güvence altına alma yeteneği yeni P Zero'nun önemli özelliklerinden birisi olarak öne çıkıyor. Topuk bölümü içerisinde kullanılan katı bir bileşik sayesinde daha hızlı ve daha hassas direksiyon hakimiyeti sağlayan ve P Zero’da da kullanılan Formula 1 Bead teknolojisi, yatay kavramada beklenmeyen kayıpların önüne geçiyor.

 1462209214_pirelli-pzero3.jpg

Özel sırt deseni, sürüş konforunu artırırken, kabin içerisinde duyulan gürültüyü azaltmak için tasarlanmış. Enine kanalların düzenlenme yöntemi, ardışık olmayan sıralamasının dışında sesi pek çok farklı frekansta dağıtarak ve hacmini minimize ederek hava darbeleriyle oluşan gürültüyü dağıtıyor.

1462209234_pirelli-pzero4.jpg

Kalıp profilini optimize eden yeni modelleme tekniklerinin kombinasyonuyla beraber ağırlık azaltımı ve silika içeriği yüksek malzemelerin kullanımıyla birlikte yuvarlanma direncinde yüzde 15’e varan bir azalma sağlanmış. Bu özellik, düşük yakıt tüketimi anlamında gözle görülür bir fayda sağlıyor.

1462209261_pirelli-pzero5.jpg

P Zero, her biri belirli türde bir otomobil için tasarlanan farklı uygulama ve performans seviyeleriyle, üç teknik değişken içerisinde üretiliyor. Daha az oyulmuş sırt deseni tasarımı, daha sportif özelliklere sahip ve daha dinamik araçlarda kullanılıyor. Konforu artıran ve darbeleri en aza indirmeyi amaçlayan daha derin oluklu sırt tasarımına sahip lastik ise, sedan otomobiller için daha uygun. Yeni P Zero Corsa için tasarlanan ve motor sporlarındaki gibi pürüzsüz görünen lastiklere benzer olarak, üçüncü tasarım çok daha agresif bir yapıya sahip. Pirelli'nin Mükemmel Uyum stratejisine uygun olarak, her türde otomobil, kendi özel P Zero'suna sahip.

1462209280_pirelli-pzero6.jpg

1987 yılında Pirelli'nin 17 inçlik lastiği piyasaya sunması bir gelişme ve inovasyon olarak görülmüştü. Ancak günümüzde artan performans talebini karşılamak amacıyla ürün yelpazesi 22 inçe kadar uzanıyor. Bu kadar geniş ürün çeşidi arasında kış, yaz ve dört mevsim lastikleri de bulunuyor. Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi PNCS'nin yanında Run Flat'ten Seal Inside'a kadar birçok son teknoloji ürünü de bu yelpazenin arasında yer alıyor.

1462209402_pirelli-pzero7.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.