Otomobil

Renault Clio hibrit için teşvik başvurusunda bulunuldu

Bursa'daki Renault fabrikasında üretilen ve Haziran ayında satışa sunulması beklenen yeni Clio hibrit için teşvik başvurusunda bulunuldu.

Renault Clio hibrit için teşvik başvurusunda bulunuldu

Geçen hafta Türkiye lansmanı yapılan ve Şubat ayından itibarin satışa sunulacak olan yeni Clio, beşinci nesili ile karşımıza çıkıyor. Üçü benzinli, ikisi dizel olmak üzere toplamda 5 motor seçeneği ile satışa sunulan yeni Clio, önümüzdeki aylarda hibrit yani hem benzinli hem elektrikli motor seçeneğine de kavuşacak. Halen Bursa'daki Renault fabrikasında geliştirme çalışmaları yapılan bu yeni motorla ilgili açıklama Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş tarafından yapıldı.

Renault Clio hibrit için teşvik başvurusunda bulunuldu

Çağdaş, Hatay'da gerçekleştirilen yeni Clio lansmanında hibrit Clio’yu iç pazarda satmak için teşviğe ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, bu konudaki talepleri ilgili kurumlara ilettiklerini söyledi. Çağdaş, “Hibrit motorlar Türkiye için yeni bir seçenek. Sadece bir marka bu konuyla ilgili Türkiye’de faaliyet gösteriyordu. Hibritte başka bir marka ürün sunmadığı için yalnızca bu marka teşvikten yararlanıyordu. Biz tabii ki gerek OYAK Renault olarak, gerekse Renault MAİS olarak gerekli çalışmaları yaptık ve ilgili kamu makamlarına sunduk. Başvurumuza cevap bekliyoruz. Ben hibrit sistemlerde tüm markaları kapsayıcı bir değişikliğin yakın zamanda olacağını düşünüyorum. Diğer marka nasıl alıyorsa bizim de ÖTV anlamında bir teşvik desteği almamız şeklinde olabilir” diye konuştu.

Şimdilik sadece Clio'da kullanılacak olan bu motorun önümüzdeki yıllarda Megane ve diğer Renault modellerinde de yer alma ihtimali de bulunuyor.

Hibrit için teşvik var

Türkiye'de hem benzinli hem elektrikli motora sahip otomobiller için özel bir teşvik sistemi bulunuyor. Şimdilik bu teşvikten yararlanan tek marka Toyota (bu teşviğin alınabilmesi için otomobilin Türkiye'de üretilmiş olması gerekiyor). Firma neredeyse tüm modellerinde hibrit motor seçeneği sunuyor. Hibrit motorlar tamamen elektrikli olanlara göre şarj ihtiyacı duymamaları ile öne çıkıyor. Sadece benzinli motorlara göre daha düşük yakıt tüketimi sunan bu motorlar yüzde 100 elektrikli motorlara geçişte bir ara dönem olarak görülüyor.

Beşinci nesil yeni Clio fiyatı ve diğer özellikleri

Hatay'da lansmanına katıldığımız yeni Clio ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.