Otomobil

Renault şokta! Duster güvenlik testinden sıfır yıldız aldı!

Bazı Latin Amerika ülkelerinde Renault amblemi altında satılan Duster, çarpışma testleri sonucunda yerle bir oldu.

Renault şokta! Duster güvenlik testinden sıfır yıldız aldı!

Bildiğiniz gibi Duster ülkemizin en çok satış yapan SUV modellerinden birisi. Bunun ana sebebi ise aracın çok kaliteli veya güvenli olması değil, uygun fiyatı. Kabul etmek gerekir ki ülkemizdeki sıfır otomobil fiyatları vergiler sebebi ile olması gerekenin çok üzerinde. Hal böyle olunca da tüketiciler önceliği kaliteden ziyade fiyata veriyor. Bunu Duster’ı veya benzeri araçları kötülemek anlamında söylemiyoruz, bu otomobillerin üretim amacı zaten fiyat-performans dengesini yakalamaları ki Duster bu konuda oldukça yeterli.

Renault şokta! Duster NCAP güvenlik testinden sıfır yıldız aldı!

Bildiğiniz gibi kimi Avrupa dışı ülkelerde Duster, Renault amblemi altında satılıyor. Bu ülkelerden birisi ise Brezilya. Fakat ülkede yer alan fabrika tarafından üretilen Renault Duster, NCAP güvenlik testlerinden feci bir sonuç aldı. Buna göre arabaya çarpışma testlerinden sıfır yıldız verildi. Ancak bu testten sıfır yıldız alan modelin ülkemizde satılan Dacia Duster'lar ile karıştırılmaması gerektiğinin de altını çizmiş olalım. Örnek vermek gerekirse teste konu olan araçta, yalnızca iki hava yastığı bulunuyor.

Aslında Duster 2019 yılında girdiği testlerden dört yıldız alarak ayrılmayı başarmıştı. Ancak bu model, Romanya’da üretilmişti ve Brezilya üretimi olan Duster’ın bir kez daha NCAP testine girmesi istendi. Sonuç ise maalesef ki facia oldu diyebiliriz. Ön çarpışma testinin ardından yakıt sızıntısı yapan araç, yandan çarpışma sonrasında ise takla attı. Tüm bu gelişmelerin ardından Latin NCAP, Renault yetkililerine geri çağırma operasyonu başlatmaları konusunda talepte bulundu. Ayrıca B sütununun zayıf olması ve aracın kapılarının açılması sorununa da çözüm bulunması istendi.

Renault yetkilileri ise konu hakkında, “2021 Ağustos'ta teste alınan Duster araçlarımız, 2019 yılında teste alınan araçlar ile birebir aynı araçlar. Bu değişimin sebebinin Latin NCAP testlerinin prosedürlerinin 2020 yılında değişmesine bağlıyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Yorumlar
Nazım
Türkiye'deki modellerin NCAP test sonuçlarını bilen var mı? Ya da test yapılıyor mu?
Cevapla
Gercekler acıdır
O yüzden dacia indirim yaptı zaten elinden çıkaracaklar kötü mamülü
Cevapla
Murat Arslan
Türkiye ye yollanır şimdi bunlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.