Otomobil

Samsung otomobil işine giriyor! Şarj adaptörü ayrı mı satılacak?

Samsung, Apple'dan önce davranıp otomobil işine giriyor. Tesla ile ortak çalışacak olan Samsung, otomobiller için yonga seti üretimine yakında başlayacak.

Samsung otomobil işine giriyor! Şarj adaptörü ayrı mı satılacak?

Bildiğiniz gibi bir dizi şirket otonom araç üzerinde çalışıyor. Apple, Google, Uber ve Tesla gibi şirketlerden bu alanda atılımlar görüyoruz. Bu yeni teknolojiyle ilgili birçok zorluk ve tartışma var. Şimdilik, uygulanabilir hale gelmeden önce birkaç sorunu ele alması gerekiyor. Araba üreticilerine gelince, Tesla zaten bazı arabaları için otonom bir sürüş modu sağladığından lider konumda. Elbette, belirli sınırlamaları var ve tamamen otonom sürüşe sahip değiller. Şimdi, şirket tamamen otonom bir mod getirmek istiyor gibi görünüyor. Tesla bunu mümkün kılmak için Samsung ile çalışacak.

Raporlara göre Tesla, HW4 donanımının yeni neslini geliştiriyor. Şu anda geliştirilmekte olan yeni 4D FSD'de (Dört Boyutlu Tam Otonom Sürüş) tamamen otonom sürüş paketinde kullanılabilir. Görünüşe göre, otomobil üreticisi bunu mümkün kılacak bu yeni 5nm yongayı ortaklaşa geliştirmek için Samsung ile birlikte çalışacak.

Tesla ve Samsung tamamen otonom otomobiller için 5nm çip üzerinde çalışacak

Rapora göre, Tesla geliştirme ekibi daha sofistike bir yapay zeka geliştirmek için çok çalışıyor. Bu yeni AI Tesla'nın araçlarına otonom sürüş kabiliyeti sağlayacak. Güney Kore Medyası Asia E, Samsung'un şu anda Tesla'nın sürücüsüz arabaları için bilgi işlem gücü sağlayan 5nm'lik bir yonga geliştirdiğini bildirdi.

5nm şu anda piyasada sahip olduğumuz en modern standarttır. 3nm ancak 2023 yılına kadar gerçeğe dönüşebileceğinden şimdilik çalışmalar 5nm üzerinde yapılıyor.

Samsung muhtemelen Tesla ile işi bittikten sonra bu alana kendi markasını taşıyan otomobiller ile giriş yapar. Ancak bunun için 8-9 yılın olduğunu belirtelim.

Samsung otomobil işine giriyor! Şarj adaptörü ayrı mı satılacak? - Resim : 1

Samsung şu anda Tesla için 14nm yongalar sağlıyor. Otonom araçlarda; araç içi bilgi-eğlence sistemi, işlemciler, sinir ağı işlemcileri (NPU), güvenlik entegre devreleri, bellek ve ekran sürücü IC'leri (DDI) gibi çeşitli yongalar kullanılıyor. Bu yongaları tek bir yerde toplamak için Samsung ile Tesla gücünü birleştirecek.

Samsung'un dolaylı yoldan da olarak otonom araç işine girmesi oldukça sevindirici. Bakalım Apple'dan karşı bir hamle gelecek mi?

Yorumlar
Bahadır Ömer Hamamcıoğlu
TOGG aracı üretilecek ya!! Bir hafta boyunca enerjisi bitmeyen ampül düzeneğini (mıknatısı) TOGG a monte ederseniz mıknatısın boyutunu siz tahmin edin. Herhalde bir yıl boyunca kesintisiz tüm ülkeyi gezersiniz.
Cevapla
bahadirh@outlook.com.tr
Enerjisi hiç bitmeyen bir düzenek var ve ampül u bir hafta boyunca yakıyor. Bir adet el ayası büyüklüğünde mıknatısı bakır helezon boru şekline temas ettiriniz ve bakır telin uçlarını da 220 voltluk ampule temas ettirdiğinizde ampül çok kuvvetli yanıyor ve odayı çok güzel aydınlatıyor. Bu düzeneği ufaltıp cebe yerleştirin.
Cevapla
yakup
ben öyle senin gibi düşünmüyorum samsung çıkartdığı hep telefonlarda patlama yada sorunlar çıkıyor komşumun evine gittim telefon samsung s21 ultra telefon daha 2 günlük telefonun batarya kısmından duman çıktığını gördüm fişden hemen çektik çevremdeki telefoncu arkadaşlarımla sürekli irtibat halindeyim telefonlar hakkında konuşuruz telefoncu arkadaşlarımın dediği şu samsung marka alırsan çok başın ağrır diyorlar bana göre herhangi bir firma önce ürettiği telefonu sorunsuz şekilde çıkartmalı ki sonra diğer işe girmeli bence
Cevapla
Misafir
Sen kimlerle görüşüyorsun bilmiyorum ama ben kendim zaten telefoncuyum ve bu durum nadiren de olsa birçok markada gerçekleşiyor. Ancak samsung'un çok fazla modeli olduğu için Samsung'un adını daha çok duyuyor olabilirsin. Samsung telefon pazarındaki en iyi markalardan biri...
yakup
samsung firması ürettiği telefonlarda istediği hedefe ulaşamadı ki otomobil işine girdi demek
Cevapla
Turan
Samsung bir çok alanda var Otomabil işinde neden olmasın Bu alanda da başarılı olacaktır
...
Yanlız şu anda samsung dünyada en çok tercih edilen telefonlar listesinde birinci. İlk 10 da 3 telefonu var ayrıca samsung galaxy s21 ultra 5g telefonu da 1. sırada. Sen hâlâ neyden bahsediyorsun? İstedikleri hedeften de çok yukarıdalar. Tabii kendilerini başka alanlarda da göstermek ve başarılarını kanıtlamak istemişlerdir. O yüzden araba işine giriştiklerine inanıyorum.
Bilen Kişi
Telefonda olmadıysa zaten arabada da olamaz ama belki Tesla sayesinde olur oda BELKİİ
B.O.H.1967
Bende UFO tanımlanamayan hava aracı işine girmeyi düşünüyorum. :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.