Otomobil

Samsung sürücüsüz otomobil işine giriyor

Apple yapar da Samsung geri mi kalır? Samsung da sürücüsüz otomobil işine giriyor.


Çok çeşitli teknoloji ürünlerine imza atan nadir üreticilerden biri olan Samsung, otomobil pazarına da adım atıyor. Ancak şirket şimdilik otomobil değil, sürücüsüz otomobillerin donanım bileşenlerini üretecek. Aslında şirket yakın zamanda otomobil üretimi işine de girerse şaşırmayın. Aslında şirket daha önce de Samsung Motors olarak otomobil üretimine başlamış ancak, 1997’de Asya krizi nedeniyle hisselerinin yüzde 80’nini Renault firmasına satmak zorunda kalmıştı.

Samsung sürücüsüz otomobil donanım bileşenlerini üretirken yine diğer bir Güney Koreli şirket LG’ye de rakip olacak. Bildiğiniz gibi LG, 2013 yılında otomobillerin donanım bileşenlerini üretmeye başlayacağını duyurmuştu.

1449729662_car-mount-cradle-with-hands-free-for-samsung-galaxy-note-3-black-p41653-c.jpg

Güney Koreli teknoloji devi sadece diğer şirketler için otomobil parçaları geliştirecek bir ekip oluşturmak için planlarını açıkladı. Bu yeni otomotiv bölümü Samsung’un diğer üç iş bölümlerinden ayrı tutulacak ve özellikle kendi kendine giden sürücüsüz araçlarda kullanılacak bileşenler üzerinde durulacak.

 Şirket basın açıklamasında, ilk etapta araç içi bilgi-eğlence sistemleri, uydu navigasyonu ve otonom araç bileşenlerinin üretimine odaklanarak işe başlayacaklarını belirtiyor. Sürücüsüz otomobiller gelecekte büyük rol oynayacak ve Samsung, bu dönemde ön saflarda yer almak istiyor.

Bildiğiniz gibi şirket zaten yıllardır diğer firmalar için işlemci, ekran ve pil gibi akıllı telefon bileşenleri üretiyor. Bu yüzden bu atılımı da çok fazla sürpriz sayılmaz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.