Sıfır arabadan ÖTV kalkıyor mu? Flaş gelişme!

Sıfır otomobil fiyatlarından ÖTV yükü kaldırılır mı? İşte konu hakkında ortaya çıkan flaş gelişme!

Sıfır arabadan ÖTV kalkıyor mu? Flaş gelişme!

Bildiğiniz gibi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  resmi Twitter hesabı üzerinden önemli açıklamalarda bulunmuştu. CHP Genel Başkanı, vatandaşlara sıfır araba almamaları konusunda telkinde bulundu. İktidara geldiklerinde ÖTV düzenlemesi yaparak sıfır otomobil fiyatlarındaki bu yükü büyük oranda kaldıracaklarını iddia eden Kılıçdaroğlu, hafif ticari araçlar için de indirimlerin söz konusu olabileceğini ifade etti. Peki ama ÖTV düzenlemesi ne zaman yapılacak? ÖTV kalkıyor mu? İşte haberimizin detayları.

Sıfır arabadan ÖTV kalkıyor mu? Flaş gelişme!

İşte Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarının ardından bugün flaş bir gelişme yaşandı. ÖTV düzenleme yetkisi, Cumhurbaşkanı’na devredildi. Daha öncesinde ÖTV düzenleme yetkisinin Bakanlar Kurulu’nda olduğu biliniyordu. Ancak Resmi Gazete’de de yayınlanan bu kararın ardından artık söz Cumhurbaşkanı’nda olacak. Bundan sonraki süreçte Cumhurbaşkanı ÖTV’yi 3 kat arttırabilecek veya sıfırlayabilecek. İşte bu önemli gelişmelerin ardından vatandaşların aklına şu soru yerleşti: ÖTV sıfırlanacak mı?

Şimdilik böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyebiliriz. Hatta yakın gelecekte bunun imkansıza yakın bir durum olduğunu da net bir şekilde ifade edebiliriz. Ancak her ne kadar tamamen kaldırılmasa da ÖTV oranları yeniden düzenlenebilir. Böylece tüketiciler pek çok arabayı çok daha uygun fiyatlardan satın alma şansına sahip olabilir.