Otomobil

Sıfır otomobil almak isteyenlere kötü haber!

Kamu bankaları 6 otomobil markasının avantajlı kredi paketinden çıkartıldığını duyurdu.


Hatırlanacağı üzere yakın zamanda kamu bankaları yerli üretimi teşvik adına Türkiye'de üretilen sıfır otomobiller için düşük faizli krediler vermeye başlamıştı. Bu kredi paketleri 0,49 ve 0,64 oranları ile ciddi bir avantajı bünyesinde barındırıyordu ancak otomobil markalarının bundan yararlanarak fiyatları arttırması, tüketicilerin yararına olan bu durumu tam tersine çevirmiş oldu. Bu durumun farkına varan kamu bankaları ise ortak bir açıklama yayınladı ve belirlenen markaların kredi paketinden çıkarıldığı ifade edildi.

Sıfır otomobil almak isteyenlere kötü haber!

Yapılan açıklamada "Anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 - yüzde 0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan iş birlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır." ifadelerine yer verilirken vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına gerekli önlemlerin alındığının da altı çizildi.

Açıklamanın devamında ise "Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu."

"Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür. Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır." denildi.

Türkiye'de başka üretim yapan marka olmadığı için bu markaların kampanyadan çıkarılması sıfır otomobilde avantajlı kredinin kaldırıldığı anlamına geliyor. 

Yorumlar
giray
ben peugeotun fırsatlarıyla bir peugeot su aldım bile :D
Cevapla
osman esen
benim gibi zamanında alanlar şanslı bende zamanında peugeot suvumu aldım şimdi tatile çıkacağımız günü bekliyoruz
Cevapla
Hasan
Asıl şimdi gör ikinci el piyasasını 😂😂
Cevapla
kaya
Bugün aracımı periyodik bakım için servise bıraktım. kızıma yeni bisiklet almıştım. bu nedenle servise bisiklet askısı varmı, takıyormusunuz fiyatı ne dedim. akşam arayıp fiyatı söylediler 7.000 tl. yazıyla yedibin tl. üstüne asacağım bisiklet 500 tl. gitti gidoyorda bisklet askı fiyatı yaklaşık 200 tl. kalsın dedim. servistekiler benle alay mı etti yoksa ne anlamadım. kime satıyorlar bu fiyata onu hiç anlamadım.
Cevapla
recep
ben çoktan aldım bile hem peugeotun fırsatlarından hem de online satışından yararlanarak peugeot 2008 alabildim :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.