Otomobil

Sıfır otomobile ÖTV indirimi beklerken ÖTV zammı geldi!

Son dönemde Eylül ayında ÖTV indirimi olacağı yönündeki beklentiler hüsrana dönüştü. İndirim beklerken ÖTV zammı geldi.

Sıfır otomobile ÖTV indirimi beklerken ÖTV zammı geldi!

2020 yılı pek çok açıdan zorlu bir sene oldu. Yaşanan pandemi sürecinde otomobil fiyatları ise tavan yaptı. Piyasada sıfır otomobil bulmada sıkıntı yaşayanlar tercihini ikinci el otomobillerden yana kullandı. Hal böyle olunca 2. el otomobil pazarındaki fiyatlar da arttı.

Fiyatların anormal bir şekilde artması insanları ÖTV indirimi beklentisi içerisine soktu. Hatta öyle ki geniş bir kesim Eylül ayında ÖTV indirimi olacağına kesin gözüyle bakıyordu. Lakin geçtiğimiz gece açıklanan ve resmi gazetede yayınlanan yazı ile ÖTV indirimi yerine ÖTV zammı geldi.

Sıfır otomobile ÖTV indirimi beklerken ÖTV zammı geldi!

Yeni alınan kararla uzun süredir güncellenmeyen ÖTV dilimleri güncellendi. Karara göre en düşük yüzde 45 ÖTV dilimi sınırı 85.000 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 50 ÖTV diliminin üst sınırı ise 130.000 TL oldu.

Buraya kadar kullanıcı aleyhine bir durum söz konusu değil. Lakin bundan sonrası biraz can sıkıcı. Çünkü 130.000 TL üzeri olan araçların yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80 olarak güncellendi. Yani vergisiz satış fiyatı 130.000 TL olan araçların ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e yükseltildi.

Genel itibariyle pek çok kalbur üstü modelin satış fiyatı 130.000 TL’nin üzerinde diyebiliriz. Yani önümüzdeki dönemde BMW, Mercedes, Volvo, bazı Volkswagen modelleri ile pek çok markanın üst seviye modellerine büyük zamlar gelebilir.

Sonuç olarak kısa vadede sıfır araçta ÖTV indiriminin gelmeyeceği de anlaşılmış oldu. Eğer yeni ÖTV oranları ile oluşan sıfır otomobil fiyatlarını aşağıdaki haberimizde bulabilirsiniz. 

Yorumlar
KİBAR FEYZO
Yerli araba çıkınca fiyatlar düşer diyen arkadaşlar, siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Ülkemizde ithalatçılar gibi imalatçılar da ÖTV ye tabi. yani ülkemizde üretilen herşeye Ötv uygunalıyor. Hem Ötv alınmasa bile yerli otomobili size ucuza mı satacaklarını hayal ediyorsunuz, örnek, Türkiyedeki elektriği size kaç liraya satıyorlar hiç düşündünüzmü,... kısaca yerli araba çıkınca ucuza alacağız diyenler varsa boşuna hayal kurmasınlar, belki şu olabilir. ucuza satıyoruz diyerek göz boyamak için 15- 20 bin lira fiyattan belki iskonto yaparlar, hepsi o kadar.
Cevapla
Çiko
Siz hele biraz dayanın yerli araba geliyor.allahım o günleride göster inş.
Cevapla
İsmet
Yazıklar olsun yazacak bir şeyim yok
Cevapla
Tank Mermisi
Sevgili arkadaşlar, burdan eleştirerek bir yere varılmaz. Siz elinizdeki her türlü Türk Lirasını Dolar, Euro veya altına çevirin. Neden diyeceksiniz çünkü bu paraların değerini uluslararası piyasa belirliyor ama Türk lirasını merkez bankası belirliyor. Elinde Türk lirası tutmak ne vatanseverlik, ne milliyetçilik, ne de ülke sevgisini artırır, çünkü 100 Tl Köylünün elinde de aynı değerdedir, Büyükelçinin elinde de aynı değeri taşır. Uyanık olun, paranın dini yok, sevgisi yok, milliyeti yok, tarihi yok. Tek geçeli yanı var karşılığında ne alıyorsun.
Cevapla
Metin
Ötv yi kaldıracak siyasi partinin sırtı yere gelmez. Pandemi döneminde herşeye zam yemek bize yakışırdı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.