Subaru ve Toyota arasında dev anlaşma, elektrikli otomobil sektörünü ele geçirecekler

Subaru, elektrikli araç pazarında büyümek için Toyota ile iş birliği yapıyor. 2026 yılına kadar üç yeni elektrikli SUV piyasaya sürmeyi planlıyor.

Subaru ve Toyota arasında dev anlaşma, elektrikli otomobil sektörünü ele geçirecekler

Subaru, tüm tekerleklerden çekişli araçları ve doğa dostu imajıyla bilinirken, şimdi elektrikli araç pazarına büyük bir adım atıyor. Şirket, 2026 yılına kadar üç yeni elektrikli SUV'yi ortaklaşa geliştirmek için Toyota ile iş birliği yapacağını duyurdu. Toyota’nın elektrikli araçlara olan yaklaşımını az çok biliyorsunuz ancak Japon otomobil devi de bu tutumunda yumuşamaya gitmiş ve geçtiğimiz günlerde çok önemli bir yatırım yapmıştı.

Şirketin hidrojen yakıt hücreli araçlara (FCV) olan ilgisi azalmadı. Toyota, hidrojenin nihayetinde araçlar için en temiz enerji kaynağı olarak üstün geleceğine olan inancını koruyor. Ancak, şirketin pragmatik bir çift yönlü yaklaşıma ihtiyaç duyduğu anlaşılıyor. Bu sebeple Subaru’nun Toyota ile işbirliğine gitmesi iki şirket açısından da önemli sayılabilir.

Subaru ve Toyota arasında dev anlaşma, elektrikli otomobil sektörünü ele geçirecekler

Subaru ve Toyota arasında dev anlaşma, elektrikli otomobil sektörünü ele geçirecekler - Resim : 1

Subaru'nun mevcut elektrikli otomobil portföyü, Toyota ile ortaklaşa geliştirilen Solterra SUV'den oluşuyor. Ancak Subaru, elektrikli araç yelpazesini çeşitlendirmeyi ve sürdürülebilir ulaşıma olan artan talebi karşılamayı hedefliyor. Toyota ile yapılan bu iş birliği, Subaru'nun CEO'su Atsushi Osaki'nin, yeni ve belirsiz elektrikli araç pazarında yalnız hareket etmenin riskli olduğu yönündeki değerlendirmesi sonucunda gerçekleşti.

Toyota ile iş birliği yaparak Subaru, kaynakları birleştirip yeni EV'lerin geliştirilmesi ve üretilmesi konusundaki mali yükü hafifletmeyi planlıyor. Toyota'nın elektrik ve hibrit teknolojilerindeki geniş deneyimi, daha verimli ve yenilikçi araçların geliştirilmesine önemli katkı sağlayacak. Yakında piyasaya sürülecek Subaru EV'lerden biri, Toyota tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde üretilecek ve federal satın alma teşviklerine uygun olacak. Bu adım, Subaru'nun ABD'deki varlığını genişletme ve büyüyen EV pazarından faydalanma isteğini gösteriyor.

Toyota kaynaklı üç elektrikli otomobilinin yanı sıra Subaru, 2028 yılına kadar dört adet kendi üretimi olan elektrikli aracı piyasaya sürmeyi planlıyor. Ayrıca, popüler modelleri Crosstrek ve Forester'ın hibrit versiyonlarını da geliştirerek çok yönlü bir elektrifikasyon yaklaşımı benimsiyor. Subaru Solterra, yavaş şarj hızı ve menzil sınırlamaları nedeniyle eleştirilmişti. Bu nedenle Subaru, gelecekteki modellerinde bu eksiklikleri gidermeye kararlı.